4 Saç Derisi Problemi ve Çözüm İçin En İyi Ürünler

yağlı saç

Saç Derisi Sağlığı Neden Önemlidir?  

Sağlıklı bir saç derisine sahip olmadan sağlıklı saçlara sahip olmanız mümkün değildir. Saç derisi problemi farklı şekillerde kendini gösteren oldukça yaygın bir sorundur; her 5 kadından 2’si ve her 3 erkekten 1’i saç derisi sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor. Sorun şu ki, saç derisi kaşıntı, kuruluk, pullanma ve yağlılık gibi sorunlar ortaya çıkana kadar fark edilmesi zordur.

Saç derisini sağlıklı tutmak için yapacağınız bakımlar sadece pullanma, yağlılık ya da kepeği önlemek için değil, herhangi bir sorundan uzak sağlıklı bir saç derisi, güçlü, sağlıklı ve güzel saçların çıkması için olmazsa olmazdır.

Kaşıntılı Saç Derisi Problemi

saç problemi

Kaşıntılı saç derisinde tem sorun hassasiyet problemidir. Bunun nedeni, istenmeyen iltihaplanma ve kaşıntıya yol açabilen kirlilik parçacıkları veya UV ışınları gibi faktörler olabilir. Saç derisi kaşıntısı, stres ve kaygı gibi iç faktörlerden de kaynaklanabilir. Kuru cilt birikimi de saç derinizin kaşınmasına neden olabildiği gibi kullandığınız ürünlerin çok sert olması dolayısıyla baş derisinde ürün birikimi de hassasiyete yol açabilir.

Kaşıntılı Saç Derisini Sağlığına Nasıl Kavuşturabilirsiniz?

Hassas, kaşıntılı bir saç deriniz varsa haftada bir kez istenmeyen kaşıntıyı tetikleyebilecek ölü deriyi atmak için tasarlanan Kerastase Scrub Apaisant gibi bir eksfoliyatör kullanın. Saç derisi bakım rutininize yumuşak bir şampuan eklemeye bakın. Saçınız yağlanmaya meyilliyse, tahriş göz önünde bulundurularak tasarlanan Kerastase Bain Vital Dermo-Calm Şampuan gibi bir şampuan kullanın. Bu, kirleri nazikçe temizler ve iltihabı yatıştırır. Kuru saç için tasarlanan Kerastase Bain Riche Dermo-Calm Şampuan ise saç derisi üzerinde hemen hemen aynı şekilde çalışır

Aveda Scalp Benefits Dengeleyici Saç Kremi, tahriş olmuş kaşıntılı saç derilerini yatıştıran besin açısından zengin bir saç kremidir. Saçı nemlendirir. Sağlıklı saçlar için ideal bazı oluşturur.. Saçı ve Saç derisini besler ve dengeler

Ciddi derecede tahriş olmuş saç derisi için Kerastase Specifique Cure Apaisante‘yi deneyin. Bakım kürü, dört hafta boyunca haftada üç kez uygulayacağınız bir saç derisi bakımı içerir. Üç yönlü formülü ile tahrişi yatıştırır, nemlendirir ve saç derisini çevreye karşı korur.

Ayrıca günlük kullanım için saç derisinde tahriş ve kızarıklara karşı geliştirilen Insight Lenitive Saç Derisi Bakım Şampuanı ve Insight Lenitive Saç Kremi’ni  deneyebilirsiniz. Saçı şampuan ile yıkayıp duruladıktan sonra kremi doğrudan saç derisinin kızarık bölgelerine uygulayın. Nazikçe masaj yapın ve ardından kurulayın. Durulamayın

Kaşıntılı Saç Derisi için En İyi Ürünler
 • Aveda Scalp Benefits Dengeleyici Saç Kremi
 • Insight Lenitive Saç Derisi Bakım Şampuanı
 • Insight Lenitive Saç Kremi
 • Kerastase Bain Vital Dermo-Calm Şampuan
 • Kerastase Bain Riche Dermo-Calm Şampuan

Kuru Saç Derisi Problemi                     

Kuru ve nemsiz cilt farklıdır. Kuru cilt genellikle genetik faktörlerden kaynaklanır. Kuru cilde sahip kişiler egzama gibi sorunlara yatkındır. Oysa dehidrasyon (su kaybı), merkezi ısıtma ya da stres gibi iç veya dış faktörlerin tetiklediği bir durumdur. Cildiniz kuruysa, saç deriniz yağ bezleriyle dolu olsa da kuruyabilir. Kuru veya susuz kalmış bir saç derisinin gergin hissetmesi muhtemeldir ve bazı istenmeyen dökülmeler görülebilir.

Kuru bir saç derisini nasıl onarabilirsiniz?

Nemlendirme tıpkı kuru ciltler için olduğu gibi, susuz kalmış kuru saç derisi için de temel çözümdür. Saç derisinde kullanabileceğiniz nemlendirici bir maskeyi bakım rutininize dahil edin. Çoğu saç maskesi genellikle saçın uçlarını beslemek için tasarlandığı için yoğun ve ağırdır, ancak Kerastase Masque Hydra-Apaisant Saç Maskesi, saç derisine masaj yapılarak tüm saça uygulanan, silikon içermeyen bir jel formülüdür. Üç dakika bekletildiğinde saç derisine serinletici ve yatıştırıcı etki yapar, saç tellerini yumuşatır, pürüzsüzleştirir, cildi besler ve dengeler.

Kuru veya susuz kalmış saç deriniz, bazı istenmeyen ölü deri oluşumuna veya dökülmesine neden oluyorsa, haftada bir Kerastase Scrub Apaisant‘a başvurun. İstenmeyen kuru cildi temizlemek için saç derisine uygulayın.

Kuru Saç Derisi için En İyi Ürünler     
 • Kerastase Masque Hydra-Apaisant Saç Maskesi
 • Kerastase Scrub Apaisant
saç

Pul Pul Dökülen Kepekli Saç Derisi Problemi

Bu sorun kuru pullar şekilde ortaya çıkarak kolayca tespit edilir. Pullanma farklı nedenlerden kaynaklanabilir: kuru ciltte, tahriş olmuş yağlı ciltte veya hassas ciltlerde oluşabilir. Yeterince düzenli şampuanlamamak da pullara neden olabilecek yağ ve ölü deri birikimine yol açabilir.

Kepeği – Saç Derisinde Pullanmayı Nasıl Önleyebilirsiniz?

Kerastase Bain Anti-Pelliculaire, pul pul olan saç derisi için tasarlanmış bir şampuandır. Bu kepek önleyici şampuan, kuru ve yağlı pullar üzerinde etkilidir. Pullanmayı ve yabancı maddeleri ortadan kaldırır ve sekiz haftaya kadar kepeğin oluşmasını engeller.

Aveda Scalp Remedy Kepek Önleyici Saç Bakım Kremi, gibi durulanmayan ve kepeklenmeyi azaltmaya yardımcı olan bir bakım tercih edin. Kaşıntı hissini azaltmaya yardımcı olur. Saçta yenilenmeyi destekler. İçerdiği salisilik asit nazikçe saçı arındırır. Kepeğin olduğu bölgelere günde 2 veya 4 kez veya doktorunuzun belirttiği şekilde uygulayın.

Kepek problemini çözmek için geliştirilen diğer bir etkili ürün de Davines Purifying Kepek Karşıtı Şampuan’dır. Saç büyümesi için sağlıklı bir ortam oluşturmak üzere mikrobiyal ataklar ve kepekle savaşmak için arındırıcı ve detoks etkili şampuandır. Saç derisinde tahrişe neden olmadan derinlemesine temizler.

Kepekli Saç Derisi için En İyi Ürünler
 • Aveda Scalp Remedy Kepek Önleyici Saç Bakım Kremi
 • Davines Purifying Kepek Karşıtı Şampuan
 • Kerastase Bain Anti-Pelliculaire Şampuan

4) Yağlı Saç Derisi Problemi        

Cildimiz ve saç derimiz, cildi dış saldırganlardan korumak için koruyucu bir bariyer görevi gören sebum, ter ve sudan oluşan hidrolipidik bir tabakaya sahiptir. Yağlı cilde sahip olanlar, saç derisinin de yağlanmasına yol açabilecek aşırı bir hidrolipidik tabakaya sahip olabilir. Yağlanma problem, aşırı yağ, stres, kirlilik, hormonal değişiklikler ve sert ürünlerden kaynaklanabilir. Yağlı bir saç derisi, saç diplerinizin daha hızlı yağlanmasına neden olabilir ve saç derisinde lekeler görülebilir.

Yağlı Saç Derisini Nasıl Önleyebilirsiniz?

Davines Rebalancing Sebum Dengeleyici Şampuan gibi etkili bir bakım şampuanı kullanın. Bu şampuan aşırı sebum üretimini normalleştiren ve yeniden dengeleyen bir formüle sahiptir. Aşırı sebum üretimine karşı savaşır ve saç derisini temiz tutar. Nemli saça masaj yaparak uygulayın. Birkaç dakika bekletip durulayın. Gerekirse işlemi tekrarlayın.

Yağlı saçları önlemek için geliştirilen Aveda Pramāsana Saç Derisi Bakım Konsantresi de sebum seviyesini dengeleyerek saçı besler ve korur. Temiz ve nemli saçları önden arkaya doğru düzeltin. Aplikatörü saç derisi boyunca sürerek uygulayın. Tüm saç derisine uygulamak için 5 veya daha fazla bölüme ayırarak tekrar edin. Masaj yapın. ve durulamayın.

Yağlı Saç Derisi için En İyi Ürünler
 • Aveda Pramāsana Saç Derisi Bakım Konsantresi
 • Davines Rebalancing Sebum Dengeleyici Şampuan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir