Kepek çoğunlukla saç derisi sakal ve kaşlarda görülen beyaz pul pul döküntülerdir. Saç derisinde kaşıntıya sebep olabilir. Beyaz, yağlı pullar saçınızda ve omuzlarınızda birikir. Bu pullanma havanın kuru olduğu sonbahar ve kış aylarında genellikle daha da kötüleşir.

Devamını oku

Kuru bir saç derisi kepeğe ve kaşıntıya meyillidir, ancak genellikle kuru ciltte görülen pul pul dökülmeler daha küçük ve daha az yağlı olur. Saç derisine nemi geri kazandırmak kaşıntıya yardımcı olabilir. Stres, bazı kişiler için kepeği kötüleştirebilir.

Kepek önleyici bakım nasıl yapılır?

Erkekler kadınlardan daha sık kepek geliştirir. Daha yağlı saçlara sahip olma eğiliminde olan veya belirli hastalıklarla (Parkinson hastalığı gibi) yaşayan kişiler daha yüksek risk altındadır. Kepek her yaşta ortaya çıkabilir.

En çok şikayet edilen saç problemlerinin başında gelen kepeği önlemek için doğru ürünü seçmek çok önemlidir. Çünkü cildin kimi zaman kuruluktan kimi zaman da yağlı olmasından kaynaklanan bir problemdir.Saçınıza en uygun marka ve ürün için canlı destek sunan uzmanımıza danışabilirsiniz.