Beyaz Saçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

beyaz saç

Beyaz saçlar birçokları için korkutucudur, kimi de onlarla barışık yaşamayı tercih eder. Bazıları grileşen beyaz saçların sofistike göründüğünü düşünürken; diğerleri için saçlarındaki beyazlar yaşlandıklarının bir göstergesidir. Bu konuda ne hissederseniz hissedin, yaşla birlikte gelen gri veya beyaz saçlar neredeyse kaçınılmazdır.

Bilim adamları beyaz saçlar ve grileşmenin nedenini araştırmak için çok çaba sarf ettiler ve sonunda sorunun köküne indiler. Saça rengini veren şey, saç köklerindeki melanosit hücreleri tarafından üretilen melanin adı verilen bir pigmenttir. Araştırmacılar, melanositlerin yıllar içinde hasara uğrayıp melanin üretemediklerini keşfettiler. Çalışmalar, melanin üretimindeki bu bozulmanın olası nedenleri olarak DNA hasarını ve foliküllerde hidrojen peroksit birikmesini gösterdi.

Bazılarının saçları genç yaşta beyazlaşmaya başlar. Beyazlaşma ya da grileşme  genellikle genler tarafından belirlenir, bu nedenle anneniz veya babanızın saçları erken beyazladıysa, siz de aynı akıbete uğrayabilirsiniz. Ancak, günümüzde yüksek teknolojili saç boyaları sayesinde pek çok kadın ve erkek beyaz saçları kolaylıkla kapatabiliyor.

Saçınızda Beyaz Saçlar Gördüğünüzde Bunları Yapmayın

beyaz saçlar

Beyaz saçlarınızı ilk gördüğünüzde onları koparmayın. Bir veya iki teli çekip koparmak cazip gelse de, bunu yapmak saçınızın daha ince görünmesine neden olabilir. Bazı durumlarda beyaz saçı koparmak, saç kökünün iltihaplanmasına neden olarak, folikülün zarar görmesine, dolayısıyla da saçın incelmiş gibi görünmesine sebep olabilir.

Saçınızdan kısa bir saç telini koparmaya çalışmak travmaya, yara izine, kıl folikülünü tıkayan cilt enfeksiyonuna neden olabilir ve gelecekte kıl dönmesi riskini artırabilir.

Kuaförler ve renk uzmanları, saç teli çekip koparmanın kötü bir fikir olduğu konusunda hemfikir. Ayrıca, bu hiçbir şeyi değiştirmez. Kıl folikülü hala oradadır ve kıl üretir. Birini çekip koparsanız bile yerine bir tane daha çıkacaktır. Bu kaçınılmaz!

Beyaz saçları farklı kılan nedir?

Saç telleriniz kendi rengine veda ettiğinde bilmeniz gereken birkaç şey var: Beyaz saç fiziksel olarak sert değildir, aksine daha incedir, ancak doğası gereği size daha sert gelebilir . Bunun nedeni, yaşlandıkça, yağ bezlerinizin daha az sebum üretmesi, bunun da daha kuru foliküllere yol açmasıdır.

Günümüzde pek çok kadın saç renginde griyi tercih ediyor. Bunu siz de deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir