Ciltte Siyah Noktalar Neden Kaynaklanır?

Siyah nokta, ciltteki bir kıl folikülü tıkandığında oluşur. Ölü deri hücreleri ve fazla yağ, folikülde toplanarak bir yumru oluşturur. Yumru üzerindeki cilt açılırsa, havaya maruz kaldığı için tıkanıklık böylece siyah nokta oluşmasına neden olur. 

Siyah noktalar bir tür aknedir. En yaygın neden, ergenlik, regl ve hamilelik gibi hormonal değişimler sırasında ortaya çıkabilecek aşırı yağ bezi üretimidir. Siyah noktalar, saç kökleri tahriş olduğunda veya ölü deri hücreleri düzenli olarak dökülmediğinde de oluşabilir.

Siyah noktalar nasıl önlenebilir?

Aşağıdakilerden birkaçını deneyerek siyah noktaları önleyebilirsiniz:

1. Cildinizi düzenli olarak yıkayın

Yağ birikimini gidermek için uyandığınızda ve yatmadan önce yüzünüzü yıkayın. Günde iki defadan fazla yıkamak cildinizi tahriş edebilir ve sivilcelerinizi daha da kötüleştirebilir. Cildinizi tahriş etmeyen nazik bir temizleyici kullanın.  Pizza, hamur işi gibi yağlı yiyecekleri yedikten sonra yüzünüzü yıkamanız önemlidir, çünkü bu yiyeceklerdeki yağ gözenekleri tıkayabilir.

2. Yağsız ürünler kullanın

Yağ içeren herhangi bir ürün yeni siyah noktalara katkıda bulunabilir. Sorununuzu daha da kötüleştirmemek için yağsız veya komedojenik olmayan makyaj malzemeleri, losyonlar ve güneş kremleri seçin.

3. Peeling ürünü deneyin

Peeling maskeleri, yüzünüzdeki ölü deri hücrelerini temizler ve siyah noktaların azalmasına yardımcı olabilir. Cildinizi tahriş etmeyen ürünler seçmeye özen gösterin.

Doğru makyaj ve kozmetik ürünleri kullanın 

Gözenekleri tıkamayan, komedojenik olmayan makyaj ve kozmetik ürünler kullanın.

Siyah Noktaları Sıkmayın 

Cildi tahriş edip sorunu daha da kötüleştirebileceğinden, siyah noktaları sıkmaktan kaçının.

Buhardan Uzak Durun 

Buhar banyosu, gözenekleri açtığı için siyah noktaların giderilmesi için uzun süredir tavsiye edilen bir uygulama olsa da, bunun doğrulandığı herhangi bir araştırma yok. Bazıları, buharın siyah nokta sorununu daha da kötüleştirdiğini düşünüyor.

En İyi Siyah Nokta Maskeleri

Süt ve Bal Maskesi

¼ fincan süt 

2 yemek kaşığı bal 

Pamuk

Süt ve balı bir kapta karıştırın. Bir pamuğu karışıma batırın ve yüzünüzü bununla kaplayın. Maskeyi 10-15 dakika bekletin, ardından ılık suyla durulayın. Bunu haftada 1-2 kez yapın.

Süt, cildin pul pul dökülmesine neden olan laktik asit içerir. Ölü hücreleri çıkardığı ve gözeneklerin açılmasına yardımcı olduğu için cilt tarafından kolayca emilir. Bal, cildinizin parlak ve ışıltılı görünmesine yardımcı olur.

2. Yumurta Beyazı ve Limon Suyu

1 yumurta akı 

1 yemek kaşığı limon suyu 

Yüz fırçası

Yumurta akı ve limon suyunu karıştırın ve karışımı bir yüz fırçasıyla gözlerden ve kaşlardan kaçınarak yüzünüze uygulayın.Yaklaşık 10-15 dakika bekletin. Maske kururken cildinizin gerildiğini hissedeceksiniz. Soğuk suyla yıkadıktan sonra yüzünüze nemlendirici bir krem uygulayın. Bunu haftada bir kez yapın.

Yumurta akı cildi gerer, gözenekleri küçültür, cildinizin temiz ve lekesiz görünmesini sağlar. Limon suyu doğal bir ağarıcıdır, bu nedenle cildinizin parlamasına yardımcı olur.

Siyah Nokta Bantları İşe Yarar mı?

Sadece birkaç siyah noktanız varsa, ara sıra bir siyah nokta bandı kullanmak muhtemelen işinize yarayacaktır. Ancak siyah noktalar daha büyük bir sorunsa veya bir iki küçük noktadan daha fazlasına sahipseniz, bu bantlardan çok daha güçlü bir şeye ihtiyacınız var demektir. Öncelikle reçetesiz bir sivilce bakımını deneyin. En etkili olanları salisilik asit içerenlerdir.

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

1. Günde iki kez ve egzersiz yaptıktan sonra yüzünüzü yıkayın

Yüzünüzü düzenli olarak yıkamanın sivilce ve siyah nokta oluşumunu önlemeye Yardımcı olabileceğini biliyor olmalısınız. Yüzünüzdeki kir veya bakterileri temizlemek için sabah ve akşam mutlaka yıkayın. Ayrıca, yastık kılıflarınızı düzenli olarak yıkadığınızdan emin olun. Cildi aşırı yıkamamaya ya da temizlememeye dikkat edin. Bu, cildi aşındıracağı için cilt bunu telafi etmek için daha fazla yağ üretecektir.Egzersiz yaptıktan sonra yüzünüzü mutlaka teriniz kurumadan yıkayın. 

2. Siyah Nokta Bantlarını deneyin

Siyah nokta bantları cilt tabakasını geçici olarak kaldırırken siyah nokta oluşturan oksitlenmiş yağ ve kir de çıkar. Ancak, bu bantlar cildinizin yağ üretimini düzenlemediği için siyah noktaların geri gelmesini engellemez.

3. Yağsız bir güneş kremi kullanın

Özellikle yağlı ve akneye meyilli ciltler için geliştirilen, UVA ve UVB ışınlarını etkili bir şekilde engellen yağsız güneş kremlerinden birini tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.