Emziren annelerin saç dökülme karşıtı ürünler kullanması doğru mudur? Saçlarını korumak için nelere dikkat etmelidirler?

Emziren annelerin saç dökülme karşıtı ürünler kullanması doğru mudur?

Emziren annelerin saç dökülme karşıtı ürünler kullanması doğru mudur? Saçlarını korumak için nelere dikkat etmelidirler? MD Kuaför’den Yağmur Veske cevapladı:

Bebeğin doğumundan sonra östrojen seviyeleri düşer ve kortizol adı verilen stres hormonunun seviyeleri yükselir. Bu hormonal dalgalanmalar birçok saç kökünün dökülmesine neden olur. Hamilelik boyunca östrojen hormonu yükseldiği için saçlar uzama evresinde kalır ve genellikle dökülme yaşanmaz, ancak doğum gerçekleştikten sonraki ilk 6 ay içerisinde dökülme evresi gerçekleşir, doğumdan dokuz hafta sonra saçların yaklaşık % 30’u dökülür. Bu dökülme evresi ortalama 1 yıl kadar sürebilir. Bu süreç içerisinde mutlaka ürün kullanılması gerekir yeni uzayan saçların daha sağlıklı olması için doğal türevli petro kimyasal içermeyen ve silikon sülfat barındırmayan ürünler hamileler için uygundur.

Saça ısı yayan aletler kullanmaktan kaçının. Yüksek ısı, saç telinin koruyucu kütikül tabakasına zarar vererek kuru ve kırılgan saçlara neden olur. Mümkün olduğunca saçın doğal şekilde kurumasına izin verin. 

Saçı ve saç derisini hayati doğal yağları çıkarmadan temizlemek için saçın uzamasını destekleyen yumuşak bir şampuan kullanın. Saçları yıkarken, saç köklerinin daha fazla besin ve oksijen almasına destek olan kan akışını uyarmak için kafa derisine hafifçe masaj yapın.

Şampuanın ardından daima saç kremi kullanın. 

Saçtaki dolaşmaları, kıvrılmaları ve kuruluğu önlemek için saten veya ipek bir yastık kılıfı üzerinde uyuyun. Pamuklu yastık kılıfları gece boyunca saçın doğal nemini emerek saçı daha kuru ve kırılmaya yatkın hale getirir. İpek ve saten yastık kılıfları saçın doğal nemini korumasını sağlar ve daha kaygan kumaşlar oldukları için sürtünmeyi en aza indirerek saçın gece boyunca birbirine dolaşmasını azaltır.

At kuyruğu ve tokalar saç teline baskı uygular. Bir süre sonra saça uygulanan bu baskı saçları kırabilir ve inceltebilir. Bu tür hasarları önlemek ve saçınızın herhangi bir bölgesindeki stresi en aza indirmek için gevşek örgü ve at kuyruğu gibi saç stillerini kullanın.