Erkeklerde Saç Dökülmesi ve Çözümler

erkek saç

Erkeklerde saç dökülmesi dünya çapında en yaygın sorunlardan biri. Saç dökülmesine pek çok faktör neden olabiliyor. Hormonal değişikliklerden çeşitli tıbbi durumlara kadar sebepten tetiklenebilen bu durum, kişiden kişiye farklılık gösterebilen bir süreçtir. Bazıları için kademeli olabilirken, diğerleri saçlarında ani seyrelme yaşayabilir.

Saç dökülmesi beslenme, mineral eksikliği, ilaçlar, stres, kirlilik ve genetik gibi birçok sebepten kaynaklanabilirken erkeklerde kep, şapka veya kask takmak da saç dökülmesini tetikliyor.

İşte, saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olacak çözümler:

Saçınızı düzenli olarak hafif şampuanla yıkayın

Düzenli saç yıkama, saçı ve saç derisini temiz tutarak saç dökülmesini önlemenin bir parçasıdır. Bunu yaparak, saç kırılmasına veya dökülmesine neden olabilecek enfeksiyon ve kepek riskini azaltırsınız. Ayrıca temiz saçlar daha hacimli bir etki yaratır.

Bolca protein alın

Yağsız et, balık, soya veya diğer proteinleri yemek saç sağlığını iyileştirir ve saç dökülmesini engellemeye yardımcı olur.

Saç derisine yağla masaj yapın

Uzun süredir saç dökülmesi yaşayanlara, saç derisine birkaç dakika yağ masajı yapmaları öneriliyor. Bu, saç köklerinin aktif kalmasına yardımcı oluyor.

saç dökülmesi

Saç dökülmesine karşı vitamin

Vitaminler sadece genel sağlık için değil, aynı zamanda saçlarınız için de iyidir. A Vitamini saç derisinde sağlıklı sebum üretimini teşvik eder, E vitamini saç köklerinin üretken kalmasına yardımcı olmak için saç derisindeki kan dolaşımını iyileştirir. B vitamini saçın sağlıklı rengini korumasına yardımcı olur.

Islak saçları fırçalamaktan kaçının

Saç ıslakken en savunmasız halindedir. Saç dökülme olasılığını arttıracağı için ıslak saçları fırçalamaktan kaçının. İlla ıslak saçı taramanız gerekiyorsa çok geniş dişli bir tarak kullanın. Ayrıca saçınızı çok sık fırçalamayın, çünkü bu saçlara zarar verebilir ve dökülmeyi artırabilir. Karışıklıkları çözmek için tarak veya fırça değil parmaklarınızı kullanın.

Sarımsak, soğan veya zencefil suyundan faydalanın

Bu sebze sularından birini saç derinize sürün, gece boyunca bırakın ve sabah yıkayın. Bir hafta boyunca düzenli olarak yapın. Gözle görülür bir sonuç göreceksiniz.

Yeşil çayı saçınıza sürün

Araştırmalar, yeşil çayı saça sürmenin saç dökülmesi problemini frenlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Tek yapmanız gereken iki poşet yeşil çayı bir bardak suda demleyip soğumaya bırakmak ve ardından saçınıza uygulamak. Bir saat sonra saçınızı iyice durulayın. Sonuçları görmek için bir hafta ila on gün boyunca düzenli olarak uygulayın.

Saçınızı havluyla kurutmayın

Saçlarınızı sağlıklı tutmak istiyorsanız, havluyla kurutmaktan kaçının. Bunun yerine, saçı doğal olarak kurumaya bırakın.

saç dökülmesi

Alkollü içecekler ve sigarayı azaltın

Alkol almak saç uzamasını azaltır. Sigara içmek ise saç derisine akan kan miktarını azaltır, bu da saç büyümesini güçleştirir.

Stresten uzak durun

Geçmişte yapılan araştırmalar, stresi saç dökülmesiyle ilişkilendiren pek çok bulgu ortaya koydu.. Stresinizi azaltmanın yollarından biri meditasyon yapmaktır. Meditasyon ve yoga gibi uygulamalar sadece stresi azaltmakla kalmaz, hormonal dengeyi de geri kazandırır.

Fiziksel aktiviteye özen gösterin

Her gün fiziksel aktivite için zaman ayırın. Günde 30 dakika yürümek, yüzmek veya bisiklete binmek, hormonal seviyelerin dengelenmesine yardımcı olur, saç dökülmesini azaltmanın yanı sıra stres seviyesini de azaltır.

Isı yayan aletlerden uzak durun

Saçınızı sık sık, sürekli fön makinesi ile kurutma işlemine maruz bırakmayın. Isı, saç proteinlerini zayıflatır ve saç dökülmesine neden olan zayıflığa ve kırılganlığa neden olabilir.

Başınızı terden uzak tutun

Yağlı saçlara sahip olan erkekler, yazın terleme nedeniyle kepek yaşar ve saçlarının dökülme olasılığı artar. Aloe vera ve neem içeren şampuanların kullanılması başınızı serin tutup kepeği önleyebilir.

Ayrıca, kask takan erkekler yaz aylarında büyük saç dökülmesi yaşarlar.  Gözeneklerde biriken ter saç köklerini zayıflattığı için erkeklerde saç dökülmesine neden olur. Bu nedenle saçınıza bir bandana veya saç bandı takmak saç dökülmesini önleyebilir.

Saçınızı şekillendirme şeklinizi değiştirin (uzun saçlı erkekler için)

Atkuyruğu, Samuray topuzu gibi saç modelleri saç köklerini çeker ve sonunda kelliğe neden olabilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi ile Mücadele Eden En İyi Ürünler

Aveda Invati Men Erkekler için Dökülme Karşıtı Serum:

Saçı köklerden itibaren anında kalınlaştırır ve masaj yapıldığında saç derisini canlandırır. Saç köklerini anında kalınlaştırmak için amla ile formüle edilmiştir. Güçlü bitkisel içerikler, masaj yaparak uygulandığında saç derisini canlandırır. %98 doğal içeriğe sahiptir. Invati Men Nourishing Exfoliating Şampuan ile birlikte kullanıldığında saç dökülmesini ciddi oranda azaltır. 12 haftalık Invati Men sisteminin klinik dökülme test sonuçlarına göre 5 erkekten 4’ü saçlarının daha güçlü olduğunu ve daha kalın göründüğünü söylemiştir.

Aveda Invati Men Erkekler için Dökülme Karşıtı Şampuan:

Saç dökülmesini azaltır. Saç derisini temizler, arındırır ve güçlendirir.

Kerastase Densifique Bain Densite Homme Şampuan:

Erkeklerde seyrekleşen saçları güçlendiren şampuan, saçların daha gür ve dolgun görünmesini sağlayan kısa saçlara uygun son derece güçlü bir bakımdır.

https://kuaforumden.com/urun/kerastase-densifique-bain-densite-homme-sampuan-250ml/
Kerastase Densifique Homme Saç Bakım Kürü:

Stemoxydine içeren erkeklere özel bakım kürü, Kerastase 1 aylık kullanım sonrasında daha yoğun ve dolgun saçlara, 3 aylık kullanım sonrasında 5 kat daha güçlü, 3 kat daha esnek ve dolgun saçlara sahip olmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.