Erkeklerde saç dökülmesi sorunu nasıl çözülür?

Genellikle ergenlik döneminde veya 20’li yaşların başlarında karşılaşılan saç dökülmesi sorunu, erkekler için kâbus haline dönüşebiliyor. Görsel ve psikolojik açıdan olumsuz sonuçlar doğuran saç dökülmesi sorununun nedenleri de doğal olarak merak ediliyor.

İnsanlar, saç dökülmesinin nedenlerinin yanı sıra ‘saç dökülmesi nasıl önlenir?’, ‘saç dökülmesine ne iyi gelir?’, ‘günde kaç tel saçın dökülmesi normaldir?’ gibi soruların yanıtlarını da arıyor. İşte kelleşmeye kadar varabilen ve genetik faktörlerin yanı sıra birçok hastalığın da belirtisi olabilecek saç dökülmesi sorununa dair merak edilenler;

Saç dökülmesi neden olur?

Uzmanlar, genellikle saç dökülmesinde anne veya baba tarafından ya da her iki taraftan kaynaklanan genetik faktörlerin ağırlıklı olduğunu söylüyor. Ancak sinüzit, enfeksiyon, bağırsak paraziti, B12, magnezyum, çinko ve demir eksikliği gibi hastalıkların da saç dökülmesine neden olabileceği belirtiliyor.

Yine tiroid hastalığı, lupus, diyabet, yeme bozuklukları ve anemi gibi bağışıklık sisteminden kaynaklanan bozukluklar, mantar enfeksiyonları, saçkıran, yanık ya da yaralanmalar gibi stres ve travmaların da geçici saç dökülmesine neden olabileceği biliniyor.

Günde kaç tel saçın dökülmesi normal?                                                          

Ancak her saç dökülmesi, kel kalınacağı anlamına gelmiyor. Uzmanlar gün içerisinde 50 ila 100 tel saçın dökülmesini normal karşılıyor. Fakat;

  • Banyo yaparken elinize gelen saç miktarı çok artmışsa,
  • Yıkayıp kuruladığınız saçınızı çektiğinizde elinizde sıkça 3-5 adet saç teli kalıyorsa,
  • Ve bu dökülme iki aydan uzun bir süredir devam ediyorsa,

Durumun ciddiye alınması ve hiç vakit kaybetmeden nedenlerinin araştırılması gerekiyor.

Erkekler için dökülme önleyici şampuanlar

Kerastase markası genel olarak dökülme sorununu kürlerle çözme yoluna gidiyor, bu serum çalışmaları genelde daha iyi sonuç verdiğini düşünüyor ama şampuan konusunda da sizlerin ihtiyacına yönelik çıkardığı iki seri mevcut. Bunlardan biri Genesis diğeri ise Specifique serisi.

Onun dışında Aveda Invati serisi tamamen saç dökülme önleyici olarak geliştirilmiş bir seri ve erkekler tarafından sıkça kullanılmakta. Ayrıca Aveda Invati Men serisi de direkt olarak erkekler için geliştirilmiş ürünleri barındırıyor. Hafif doku ve zengin doku olarak iki farklı ürünü mevcut bunların ekonomik olan 1 litrelik versiyonları da var. Biz sizlere normal boy olanı paylaşacağız siz isterseniz ekonomik boy olanı kendiniz arayıp bulabilirsiniz. Bu dokular arasındaki fark sadece saç yapısı ile ilgilidir, filtreleme yaparak hangisinin size uygun olduğunu öğrenebilirsiniz.

Insight Anti Hair Loss Güçlendirici Şampuan da saç dökülmesi önleyici şampuanlardan biri. Insight markası bu konuda daha kısıtlı farklı bir seride dökülme önleyici bir hedefleri yok diyebiliriz. Bonacure Scalp Genesis Dökülme Önleyici Şampuan da yukarıda bahsettiğimiz rakiplerine göre daha hesaplı ve unisex bir ürün. Hatta ve hatta bahsettiğimiz saç dökülmesi önleyici şampuanlar arasında en uygun fiyatlı ürün diyebiliriz. Bunun tercihi size ve kuaförünüze danışmanıza kalmış. Bizim size tavsiyemiz en yukarıdaki profesyonel ürünler ancak bu pandemi döneminde bazen hesaplı olanı tercih etmek zorunda kalabiliyoruz. Ama unutmamalısınız ki saçlarınız bir ömür sizinle olursa her şey daha güzel olacaktır.

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Eğer saçlarının dökülmesini istemiyorsanız, yapmanız gereken en önemli şeylerden bir tanesi hiç şüphesiz temizlik… Günlük temizlik ve saç bakımı ile birtakım dökülmeler engellenebiliyor. Ayrıca saç köklerinin hava alması da saçlarınızın geleceği açısından büyük bir önem taşıyor.

Uzmanlar, kafa derisinin belirli aralıklarla yıkanmasını ve saç temizliğinin günlük olarak yumuşak hareketlerle yapılmasını öneriyor. Yine beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmesi, sigara kullanımından kaçınılması gerekiyor. Ayrıca saç kurutma makineleri de saçların incelmesine neden olabiliyor. Bu nedenle saç kurutma makinesi, maşa gibi aletlerin de çok sık kullanılmaması öneriliyor.

Eğer dikkat etmenize rağmen saç dökülmesinde ciddi bir artış olduğunu düşünüyorsanız, bu noktadan sonra uzman yardımı almanız önem taşıyor. Saç dökülmenizin nedenini tespit eden uzmanınız, buna uygun bir bakım yolu izleyecek; protein destekli beslenmeden vitamine takviyesine kadar çeşitli bakım yöntemleri deneyecektir.

Saç ekimi

Seyrelme ve kellik problemiyle karşı karşıya kalan erkeklerin, bu süreçte en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de saç ekimidir. Saç ekimi, günümüzde kellik sorununu kalıcı olarak ortadan kaldıran en geçerli ve en yaygın yöntem olarak kabul edilmektedir.

Saç ekimi sürecinde; kafa derisinin arka alt kısmında bulunan, kökleri dökülmeyen saç telleri alınıp dökülen yerlere yerleştirilir. Saç kökleri genellikle esne bölgesinden alınsa da ensede yeterli yoğunlukta sağlıklı saç bulunamayınca, kol ya da göğüs duvarı gibi bölgelerden de saç kökü alınıp kullanılabilmektedir.

Bu uygulama saç kaybının miktarına göre ortalama 6-8 saat sürmektedir. Eğer saçsız alan çoksa, işlem süresi birkaç seansa kadar çıkabilmektedir. Saç ektiren kişi 1-2 saat sonra taburcu edilmekte be 3 günlük ev istirahatinin ardından günlük hayatına dönebilmektedir. Ancak bu süreçte bir müddet başına özel bir bandaj takması gerekmektedir. İlk pansuman ise beş gün sonra yapılmaktadır.

Saç ekiminin riskleri var mı?

Öte yandan her tıbbi müdahale gibi saç ekiminde de uygun koşullarda yapılmadığı zaman bazı riskler ortaya çıkmaktadır. Ancak deneyimli bir plastik cerrah tarafından hastane ortamında bu işlem yapılırsa, yan etkisi çok nadir görülmektedir.

Yine operasyon sonrası ağrı kesicilerle kontrol edilebilen ağrı, rahatsızlık hissi, bir miktar morarma ve şişme olabilir. Saç alınan ve ekilen bölgelerde 2-3 ay içerisinde kendiliğinden düzelen hissizlikler oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir