Gelin saçı, makyajı ve toplam görünüm için nelere dikkat edilmeli?

Gelin saçı, makyajı ve toplam görünüm için nelere dikkat edilmeli?

Gelin saçı, makyajı ve toplam görünüm için nelere dikkat edilmeli sorusuna Studio Kuaför için Adnan Serter cevap verdi:

Gelinliğin tipi ve duvağın hacmi de saçın tasarımında önem kazanıyor. Çok kabarık gelinliklerde saçın hacimsiz olması abes durabiliyor, bedeni saran dar gelinliklerde ise kabarık bir duvak genel görünümü bozabiliyor, saçlar fazla kabarmadan gergin şekilde tasarlanmalı. 

Gelin saçının mutlaka iki renk olmasında fayda var, çünkü düz renklerde detayların görünmesi biraz daha zor oluyor, o yüzden saçın tasarımında ton ya da renk farkı saçtaki figürlerin kendini göstermesini sağlıyor. Boya işleminin ise düğünden birkaç gün önce halledilmesi gerekiyor, ki son gün bir sürprizle karşılaşılmasın. Mümkünse birkaç gün öncesinde doğru saç analizi ve renk testi yapılarak doğru rengi veya renkleri tespit etmek gerekiyor. 

Yapılacak topuzun yeri, hacmi çok önemli, çünkü saçtaki en ufak bir yanlış hacim yüzü daha farklı gösterebilir. Özellikle baskın bir çeneye sahip olan kadınlarda tepe topuzları ve yukarıya doğru olan hacim çenenin nötralize olmasını sağlar. Burun iri ve kemikli ise başın tepesinde ya da ensede değil, arkaya doğru bir hacim yaratılması da görünümü biraz nötrleştirecektir. Gıdı mevcut ya da boyun kalın ise ensenin doldurulduğu saç modelleri tercih edilmeli. 

Saçın ayrımı da yüzün enerjisine göre yapılmalı. Örneğin; biz göz altı çizgisi, dudak altı çizgisi ve elmacık kemiğinin yüksekliğine bakarak yüzün enerjisini tespit ediyor ve buna göre güçlü tarafı ortaya çıkaracak saç modellerini tercih ediyoruz. “Fotoğraf yüzü” olarak adlandırdığımız yüzün güçlü olan tarafını belirlemekte fayda var ki tasarım buna uygun olarak geliştirilebilsin. Elbette ki tüm bunlar provada tespit edilmeli.