İnce Telli Saçlar Nasıl Kalınlaştırılır?

ince telli

Kalın telli, parlak ve hacimli saçların hayalini mi kuruyorsunuz? Ne yediğinizden kullandığınız ürünlere, kesim ve renklere, pek çok faktör ince telli saçlar için hacimli, dolgun görünümün anahtarı olabilir.

İnce telli, zayıf saçlara sahipseniz başvurabileceğiniz pek çok seçenek bulunuyor. Doğru kesimler ve yenilikçi ürünlerden akıllı şekillendirmeye ve hatta diyetinizdeki küçük değişikliklere kadar, saçınızı kalınlaştırmanın sayısız yolu var.

Sizin metabolizmanız ve genetiğiniz saç dökülmesi yaşayan başka bir arkadaşınızdan çok farklı olabilir. Bununla birlikte, her durumda, beslenme, tiroid, stres seviyeleri ve saç derisi sağlığı gibi saç uzama döngünüzü etkileyebilecek her olası faktörü optimize etmeniz gerek.

İnce telli saçların sebebi nedir?

ince telli

Daha kalın telli saçlara sahip olmanın anahtarı, en başta ince telli saçlarınızın nedenini belirlemektir.

Genetik

Kadınlarda en yaygın saç dökülmesi türlerinden biri, genel olarak saç incelmesiyle kendini gösteren Androgenetik Alopesi’dir. Bunun tedavisi zaman alır. İyileşme süresi, folikül hassasiyetinizin derecesine ve yoğunluk kaybının ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak değişir. Dolayısıyla, değişiklikleri fark ettiğiniz anda yardım almak gerçekten önemlidir.

Hormonal dengesizlik, vitamin eksikliği ya da stres

Özellikle kadınlarda saç dökülmesinin diğer yaygın nedeni aşırı veya günlük saç dökülmesi ile kendini gösteren durumdur. Bu hormonal değişiklikler, vitamin eksikliği ve/veya stres ile ilgili olabilir.

Bu vakalarda altta yatan nedenin belirlenmesi gerekir. Örneğin, saçlarınız yalnızca vitamin veya mineral eksikliği nedeniyle dökülüyorsa, beslenmenizde yapacağınız değişiklikler ve besin takviyeleri bu durumu ortadan kaldırmada çok önemli bir rol oynar. Saç dökülmeniz tiroid kaynaklı ise uygun ilaçlarla bu durum giderilmelidir. Altta yatan neden stres ise bu durumda bolca uyumalı ve bedeninizi gevşetmek için egzersiz, yoga ya da meditasyona başvurmalısınız.

Saçınızı aşırı boyamak ve aşırı ürün kullanımı

İnce telli saçların arkasındaki bir başka suçlu da aşırı şekillendirme ürünü kullanmak ve saçınızı çok sık ve aşırı boyamaktır. Isı bazlı şekillendirici ürünler ve renk açıcı ürünler, saçınızı zayıflatır ve güçsüzleştirir.

Yapabiliyorsanız, saçınızı boyamaya ara verin ve şekillendirici ürünlerden uzaklaşın. Profesyonel kuaför ürünlerinden sülfatsız bir şampuan ve saç kremi tercih edin.

Doğal içerikler veya ürünler cilt ve saç için çok daha derinlemesine bir bakım sağlayabilir. Gecelik maskeler ve yağlar da saçı beslemeye yardımcı olur.

Beslenme

Saçları kalınlaştırmanın en kolay yollarından biri beslenme değişiklikleri ve takviyelerdir. Vitamin eksikliği saç derimizi ve saçın durumunu etkiler. Saçınız incelmişse,  vücudunuzda nelerin eksik olduğunu görmek için kan testi yaptırmalı ve tavsiye için doktorunuza başvurmalısınız.

Keratin, amino asit L-lisin, soya proteini, demir, B12 ve D3 vitaminleri ile dolu multivitaminler en ideal takviyelerdir. Bunların hepsi saçınızın kalınlığına katkıda bulunur.

İnce telli saçlar daha hacimli bir görünüm için nasıl kesilmeli?

Daha kalın telli, daha dolgun ve hacimli bir görünüm elde etmek için omuz boyunda bir bob veya herhangi bir küt kesimi deneyebilirsiniz.

Saça aşırı kat verildiğinde bu katlar saçın hacmini alıp hayli düz ve cansız görünmesine yol açabilir. İnce üelli saçları tek bir boyda tutmak daha mantıklıdır. Bir buçuk ayda bir saçınızın uçlarından kesilmesi saçın daha kalın ve sağlıklı görünmesini sağlar.

İnce Telli saçlar için Şekillendirme Tüyosu

Diplerde hacim oluşturmak için saçınızı baş aşağı elinizle hareket vererek kurutun. Başınızı arkaya attığınızda, saçınızı ve uçlarını parmaklarınızla veya bir fırça ile düzeltin ve hacimli bir görünüm için dipleri olduğu gibi bırakın.

İyi bir hacim spreyi, ince saçlara şekilendirmek için olmazsa olmazdır. Saça yükseklik ve hacim kazandırmak için spreyi doğrudan diplere püskürtün, böylece saç daha canlı ve kalın görünür.

Yaşlandıkça saçlarımız daha da kuru hale gelir. Kuruyan saç kırılıp yıpranır. Bu yüzden hafif, nemlendirici ürünler kullanmak çok önemlidir. Hacim veren iyi ürünler saç dökülmesini anında kamufle ederek özgüveninizi arttırabilir.

İnce Telli Saçlar için Renklendirme Tüyosu

Tek boyutlu renklendirmelerden kaçının. Parlak veya düşük tonlarda birden çok ton saça derinlik kazandırır ve çok ince görünmesini önler.

Saçları kalınlaştırmak için en iyi ürünler nelerdir?

ince telli

Sanılanın aksine şampuanlama saç dökülmesine neden olmaz. Aksine, sık yıkama, saç derisi ortamının sağlıklı kalmasına yardımcı olur, bu da saçın uzayabilmesi için gereklidir.

İnce telli saçlar için özel geliştirilen profesyonel kalınlaştırıcı şampuanlar gerçekten  etkilidir. Aveda Invati ve Kérastase Densifique serileri bu açıdan mükemmeldir.

Bazen ince telli saçlarda kullanılan şekillendirme ürünleri, ağır saç kremleri ve yağlar saçta birikime yol açar bu da saçları ağırlaştırır ve yağlı bir görüntü verir. Bu durumda en iyi çözüm saçı derinlemesine temizleyen bir detoks şampuanıdır.

 İnce telli saçlar için en iyi hacim verici ürünler

  • Aveda Pure Abundance serisi ürünleri
  • Aveda Rosemary Mint Canlandırıcı Saç Serisi ürünleri
  • Davines Dede İnce Telli Saçlar için Koruyucu Şampuan ve Koruyucu Saç Kremi
  • Davines Dede İnce Telli Saçlar için Koruyucu Sprey Krem
  • Kerastase Reflection Masque Chromatique – Fine Saç Maskesi 
  • Insight Volumizing Hacim Veren Nemlendirici Saç Spreyi
  • Davines Energizing Dökülme Önleyici Canlandırcı Bakım Jeli

Saç Fırçalama Tüyoları

Saçınızı fırçalama şekliniz de saçınızın genel durumu açısından önemlidir. Saçları kalınlaştırmak için fön çekerken silindir fırça tercih edin. Saça ultra hacim kazandırmak için 1ırçanın altına kök seviyesinde sıcak hava verin. Fırçayı saçtan çıkarırken bükerek çıkardığınızdan emin olun, bu şeklin ve hacmin uzun süre dayanmasını sağlar.

Saç Derisi Bakımları ve Maskeler

Uzun vadede saç kalınlığını korumak ve genel olarak sağlıklı saç büyümesini desteklemek için saç derisi bakımına özellikle dikkat etmenizde fayda vr. Saç derisine düzenli olarak masaj yaparak kan dolaşımını destekleyin.

  • Aveda Scalp Benefits serisi ürünleri
  • Aveda Pramasana serisi ürünleri
  • Insight Lenitive serisi saç bakım ürünleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir