İnce telli, yağlı saçlarım var ve çok yoğun olarak dökülüyor. Hangi ürünleri önerirsiniz?

İnce telli ve yağlı saç önerisi

Red&White Kuaför Ankara’dan Milay Başata cevapladı:

Dermatologların belirttiği üzere yağ bezlerinin aşırı yağ üretmesi, saçınızın ve saç derinizin aşırı yağlı olmasına neden olabilir. Yağ ve nem dengesini bozan bu durum, fazla yağın saç derinizdeki gözenekleri tıkamasına neden olarak saç diplerinizin normal bir şekilde uzamasını önleyebilir. Bunun neticesi olarak saç dökülmesi sorunuyla baş başa kalabilirsiniz.


Yağ bezlerinin aşırı yağ üretmesine ne sebep olur?

Genellikle stres vücutta hormonal değişikliklere yol açtığını; hormonal dengesizliklerin de yağ bezlerinin aşırı yağ üretmesine sebep olduğunu biliyoruz.
Saç derisinin yağlanmasını önlemek için stresten uzak durmaya çalışmanın yanı sıra ağır yağlar ve reçineler içeren şampuanlar, saç kremleri ve şekillendirme ürünlerinden kaçınmalısınız. Sedef hastalığı ve seboreik dermatit gibi cilt hastalıkları da saç derinizdeki yağ bezlerinin aşırı yağ üretmesine sebep olabileceğini doktorlar belirtiyor.

Yağlı Saç Derisi Neden Dökülmeye Yol açar?


Yağlı saç derisi, saç dökülmesine katkıda bulunur. Saç derisinde aşırı miktarda yağ kir, kepek ve ürün birikmesi sonucunda gözenekler tıkanır ve yeni saçların uzamasını engeller. Ayrıca, özellikle 50 yaş üstü erkeklerde saç dökülmesinin önde gelen nedenlerinden biri de saç folikülünü (saçın dış tabakası) küçülten ve yağlı bir saç derisine neden olan DHT hormonuyla ilişkilendirilir.

Hangi Ürünleri Kullanmalıyım?


Baş derisindeki yağı ve nemi eşit seviyeye getirmek için Kérastase’nin Specifique Bain Prevention Saç Şampuanı ve her gün sabah ve akşam kullanacağınız Kerastase Genesis Ampoules Cure Fortifiantes Anti-Chute Saç Bakım Kürü, dökülmeyi yüzde 80 oranında durduracaktır.

Aveda’nın Invati Advance Exfoliating Saç Şampuanı ve düzenli periyodlarla kullanılması gereken Invati Advance Scalp Revitalizer Serumu (Saç Derisini Canlandırıcı Serum) da saç dökülmesini yüzde 80 oranında engellemeye yardımcı olur.