Kepek Sorunu Hakkında Gerçekler

Kepek Sorunu

Kepek, bulaşıcı ve tehlikeli olmayan bir durumdur. Utanç verici ve kaşıntılı olsa da, size veya başka birine zarar vermez.

Buna karşı kepek sorunu saç dökülmesi ve saç yağlanması gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Çoğu durumda kepek, reçetesiz satılan kepek şampuanıyla ve saç bakımı ile kontrol edilebilir, ancak bu işe yaramazsa, altta yatan nedeni ekarte etmek için bir dermatologa danışmak daha doğru bir seçenek olacaktır. İşte kepek sorunu hakkındaki gerçekler:

Kepeğin Semptomları

Ergenlerde ve yetişkinlerde görülen semptomlar, kafa derisinden saç ve omuzlara dökülen beyaz pul pul ölü deri parçalarıdır. Bazı insanlar, havanın ısınmasından dolayı daha kuru olan sonbahar ve kış aylarında olağandan daha fazla kepek olduğunu fark etmektedir.

Kepeğin Nedenleri

Dermatologlar aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç kepek nedenini belirtmektedir.

  • Seboreik dermatit

Bu durum en yaygın nedendir ve kafa derisini, kaşları, kulakların arkasını, burnun yan taraflarını, kasık bölgesini veya koltuk altlarını etkileyebilecek tahriş olmuş, yağlı cilt ile ifade edilebilir.

  • Kontakt dermatit

Bu, şampuan veya boya gibi saç bakım ürünlerine karşı hassasiyettir.

  • Kuru cilt

Kuru cilt olduğunda, pullar daha küçüktür ve diğer nedenlere göre daha az yağlı olur ve kızarıklık veya iltihaplanma olasılığı düşüktür.

  • Malassezia

Malassezia, çoğu yetişkinin kafa derisinde yaşayan, ancak bazı insanları tahriş ederek kepeğe neden olan maya benzeri bir mantardır.

  • Şampuanı yeterince durulamamak

Yıkanmamış saç, kepeğe neden olabilecek yağ birikmesine neden olur. Doğru şampuan seçimi, tamamen durulama ve saç bakımı ile bir çözüm sağlanabilir.

  • Risk faktörleri

Herkeste kepek olabilir, ancak bazı faktörler bazı insanları daha duyarlı hale getirir:

Aşırı yağlı saç ve saç derisi

Yaş: Çoğu insan genç yetişkinlikten orta yaşa kadar kepek yaşar, ancak ileri yaşlara kadar devam edebilir.

Erkek olmak: Bazı araştırmacılar, erkek hormonlarının kepeğe katkıda bulunduğunu  düşünüyor çünkü erkeklerde kadınlardan daha fazla kepek bulunmaktadır.

Hastalık: Nedeni tam olarak açık değil, ancak Parkinson hastalığı, HIV enfeksiyonu ve zayıf bağışıklık sistemi gibi nörolojik hastalıkları olan kişilerin kepek geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Bu gönderi Kepek’ te gönderildi ve ’ te etiketlendi.