Kepek Sorunu

Kepek Sorunu

Günümüzde birçok insanın problemi haline gelen saçta kepek sorunu saç sağlığımızı olumsuz etkilediği gibi yaşayan kişilerde de özgüven problemi yaratabiliyor.

Saç problemlerinin başında gelen kepek sorunu ile nasıl baş edebiliriz bu yazımızda bundan bahsedeceğiz.

En basit tabirle kepek, saç derisinin soyulup dökülmesiyle oluşan bir durumdur. Sağlığımızı etkileyen ciddi bir durum olmasa da kimse omuzuna dökülen beyaz pulcuklar ve sürekli kaşınan bir saç istemez. Saç derimizin üst tabakası farkında olmasak da sürekli soyulma ve yenilenme halindedir. Burada asıl mesele dökülen parçanın büyüklüğüdür aslında bu parçalar kimilerinde küçük kimilerinde büyük parçalar olur. Yani çoğu insanda gözle görülmeyecek kadar küçük olsa da kiminde saç yüzeyinde hatta kıyafetlerde görülecek kadar belirgindir.

 Kepek Neden Oluşur?

Kepek oluşumunda birden çok nedenden bahsedebiliriz.

-Bazı deri hastalıkları

Seboreik Dermatit gibi deri hastalıkları kulak arkası, kaşlar ve burun kenarları gibi bölgeleri etkilediği gibi saç derimizi de etkileyebilir. Deri hassaslaşır ve fazladan deri hücresi üretir bunlar da kepek olarak dökülür.

-Saçları taramama

Saç tarama işlemi basitçe saçların açılmasını sağlamaz. Saçları havalandırdığı gibi dökülen kepekleri de giderir ve kan dolaşımını hareketlendirerek sağlıklı bir saç zemini sağlar.

-Hava Değişimleri

Özellikle kışın sıcaklığın düşmesiyle kepek sorunu daha fazla görülür. Soğuk havadan kuruyan saç derimiz dökülmeye başlar. Bu duruma şapka ve bere takarak saç ısısını sabit tutabiliriz.

-Yeterli Temizlememe

Saçlar düzenli yıkanmıyor ve yeterli şampuan kullanıp temizlenmiyorsa saçta yağlar ve deri hücreleri birikir ve bu da kepek olarak dökülür.

-Beslenme

Yeteri kadar sağlıklı ve dengeli beslenmezsek saçı besleyen demir çinko gibi vitaminleri temin edemeyiz. Bu da saç derimizin beslenmemesine kuruyup dökülmesine neden olur.

Kepekten Kurtulmak İçin Çözüm Önerileri

-Doğru Şampuan

Saç derisindeki sebum dengesini destekleyen gerek kozmetik gerek medikal şampuanlardan destek alınabilir. Şampuanı alırken dikkat etmemiz gereken bir diğer husus kaşıntıyı önleyen PP vitamini içermesidir. Parabensiz şampuan kullanılmalıdır.

-Saç Yağları Kullanmak

Saç derisinin kurumasını ve dökülmesini engellemek için nemini korumak gerekir bunu da bitkisel içerikli doğal yağlarla sağlayabiliriz.

-Yüksek Isıdan Uzak Durmak

Kepek problemi yaşıyorsanız kuruyan deriyi daha fazla kurutmamak için maşa, fön, düzleştirici gibi materyallerden uzak durmak gerekir.

-Sık Sık Saç Yıkamamak

Saçlarımızın temiz olmasının yanında aşırıya kaçıp her gün yıkamak kepek problemine sebep olabilir. Çünkü iyi temizlenmeyen saçların yanı sıra fazla yıkanan saçlar da saç derisinin nem dengesini bozarak kepeğe sebebiyet verebilir.