Keratin bakım ne zaman yapılmalı? Nasıl seçmeli?

Keratin bakım ne zaman yapılmalı? Nasıl seçmeli?

Keratin bakım ne zaman yapılmalı? sorusunu HK Difference’tan Cemil irez cevapladı:

Dışarı çıktığınız anda saçınız nemden dolayı kıvrılıp elektrikleniyorsa, saçınız çoğunlukla kuruysa uygulamanız gereken ilk şey her zaman keratin bakımıdır.

Saça ihtiyacı olan nemi verip kabarma sorununu ortadan kaldırarak kurumuş saç tellerinize yeniden hayat verir.

Kuru saçlar neme ihtiyaç duyar. Saçlar kurudukça nem dengesini , dolayısıyla da parlaklığını ve dalgasını kaybeder. Bu yüzden nem bakımlarını şiddetle tavsiye ederim. Nem dengesini tamamlayan saçın elektriklenmesi azalır ve yavaş yavaş dalgalar geri gelir.

Keratin bakımının birkaç türü var.

Bunlardan biri saçı kimyasal ya da renk açıcı işlemlerden veya ısıya maruz kaldıktan sonra saçı onaran doğal keratin uygulaması.  Tamamen doğal ve üzerine ısı uygulanmadan yapılır. Şampuanlamadan sonra keratin sürülür, durulanarak tekrar krem uygulanır. Bu uygulamada asla bir “elektrikli düzleştirici / press” uygulanmaz. Sadece saç kurutulur ve normal haliyle şekil verilir. Bu uygulama saça düzleştirme yapmaz, dalgasını bozmaz, saçı sadece onarır.

Bir de saçı düzleştiren, sakinleştirici keratin adı verilen bakımlar vardır. Örneğin; saçta istenmeyen bir kabarıklık ya da dalga varsa onu biraz sakinleştirir. Isıyla kurutulduğunda daha yumuşak ve daha doğal bir görünüm elde edilir.

Bir de Brezilya Fönü adı verilen çok güçlü uygulamalar mevcut.  Bunlar da saça çok düz bir görünüm kazandırır, istenmeyen dalgalanmayı ya da kıvırcıklığı yok eder. Burada en çok dikkat edilmesi gereken şey ısıdır. Isıdan muhakkak kaçınmak gerekir. İstediğiniz kadar keratin bakımı yapın,  yüksek ısı saçı çok yıpratır.

Ayrıca pazarda merdiven altı ürünlerin de mevcut olduğunu söylemeliyim. Bunlar saça çok zarar verir. İkinci ya da üçüncü uygulamada saça bir açıcıdan ya da kimyasal işlemden yanmış gibi bir görünüm verir. İçlerinde formaldeit olduğu için sağlık açısından da çok zararlı. Dünyada bu ürünlerin çoğu  yasaklandı. Bu yüzden bu ürünleri seçerken nereden geldiğine , iyi bir marka olmasına çok dikkat etmek gerekiyor.

Keratin bakımlarında fiyat farkının sebebi, ürün kalitesinin farkından ileri gelir. İyi keratin bakımları pahalıdır. Nerede üretildiği, nereden geldiği belli olmayan merdiven altı ürünlerse tabii ki çok ucuz. Çok ucuz ise iyi araştırıp öyle karar vermenizi  tavsiye ederim.

Kuaför salonunda yaptırdığınız keratin bakımın ardından ev kullanımına yönelik keratin bakım ürünlerini de kullanmanız keratin bakımın da kalıcığını uzun süre sağlamada yardımcı olacaktır.

Daha fazlası ve ürün önerileri için:

HAKAN KÖSE SHOP ‘u ziyaret edebilirsiniz