Keratin Bakım nedir?

Keratin bakım

2020 saç trendleriyle beraber keratin bakım kavramı da daha çok karşımıza çıkmaya başladı.

Aslında keratin, saçımıza dayanıklılık ve parlaklık veren bir proteindir. Boya, aşırı ısı, rüzgar gibi etkenlerden dolayı saçtaki yıpranmayı düzeltme amacıyla yaptırılmaktadır. Saça anında etki ederek canlı ve parlak bir görünüm kazandırmasının yanında aşırıya kaçılması saçlara büyük ölçüde zarar vermektedir.

Keratin Bakım Faydaları

  • Saçı uzun süre korur.

Keratin bakımı doğru bir şekilde uygulandığında saçtaki yıpranmaları onarır. Saç köklerinden alınan bu bakım yönteminin ardından sülfatsız yani tuzsuz şampuanlar tercih ettiğinizde keratin bakımının faydalarını daha uzun süre görebilirsiniz.

  • Saçlarınız düzleşir.

Saçlarınız, keratin bakımı yaptırdıktan sonra etkisi geçene kadar dümdüz kalır. İşlem sırasında keratinin saçınıza tam olarak işleyebilmesi için düzleştirici kullanır. Brezilya fönü ile keratin bakım bu özellikleri nedeniyle karıştırılmaktadır. Brezilya fönü, yarı kalıcı düzlük sağlamak için kullanılan bir yöntemdir ve keratin kullanılır. İşlemler birbirine benzer görünse de amaçlar birbirinden farklıdır.

  • Saçlarınız parlak ve yumuşak olur.

Kuaförde yaptırdığınız keratin bakım işlemi sonucunda saçlarınızda 3 – 4 ay boyunca parlaklık ve yumuşaklık kazanır. Keratin bakımı ne işe yarar sorusuna verilebilecek en net cevaplardan biridir. Çünkü bu işlem sonucunda kurumuş ve yıpranmış saçlar tarihe karışır.

  • Evde de uygulayabilirsiniz.

Keratin bakım fiyatları, salondan salona fark gösterse de biraz pahalıdır. Bu nedenle kuaför salonlarını tercih etmek istemeyen kişiler evde kendileri uygulayabileceği keratin bakım ürünleri tercih edebilirler. Kuaför salonlarında uygulanan keratin bakımı 3 – 4 ay kalıcılık sağlar. Evde uygulanabilecek keratin bakım ürünleri ise günlük etki göstermektedir.

Keratin Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Keratin bakımı, yıpranmış saçların onarılmasında etkili çözümlerden biri olsa da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunların başında fazla uygulama gelmektedir. Sık sık kuaför salonlarında uygulanan keratin bakımı yaptırılırsa saç yıpranır ve kurur. Ayrıca, içeriğinde zararlı maddeler de bulunmaktadır. Yapılan işlem havasız ve kapalı bir salonda yapılıyorsa keratin bakımı için kullanılan malzemeler solunum sıkıntıları yaratabilmektedir.

Keratin bakım fiyatları, birçok bütçeye pahalı gelebilecek bir uygulamadır. Bir de saçlarınızın her zaman bu parlaklıkta ve yumuşaklıkta olabilmesi için düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.

Bazı küçük problemlerin aksine keratin bakımı yıpranmış saçlar için önemli uygulamalardan biridir. Özellikle uzman kuaförlerden alacağınız bu hizmetten mutlaka memnun kalacaksınız.

Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlarınızı iyi bir keratin şampuanı ile yıkayın. Saçlarınız düz ise iki kez yıkayın; Aşırı kıvırcık saçlarınız varsa, en az bir yıkama daha ekleyin. Bir saç kremi kullanmayın. Ayrıca, kepeğe yol açmaması için saçınızın iyice durulandığından emin olun.

Bakımı saçınıza masaj yaparak uygulayın. Saçı nazikçe kurulayın, ancak saçın ürünü kolayca emebilmesi için biraz nemli bırakın. Uçlardan başlayarak, saç tellerinizi keratin bakımı ile kaplayın. Kafa derisine 5 cm kala bırakın . Ürünle saçınıza nazikçe masaj yapın. Saçınızda 30 dakika bekletin. Ürün hala saçınızdayken saçınızı geniş dişli bir tarakla nazikçe tarayın. Ardından, saçınızda 30 dakika bekletin.

Fırçalarken saçınızı fönleyin. Tamamen kuruduktan sonra, saçları küçük bölümlere ayırın ve her bölümün üzerinden düzleştirici maşa ile geçerek keratini saça iyice kilitleyin. Saçınızı, her seferinde küçük bir bölüm alarak düzleştirin. Böylece eşit ısı uygulamış olursunuz.

Saçınızı kuru tutun; yıkamadan önce 48 saat bekleyin. Keratin bakımının saçınıza sızması için bu sürenin geçmesi gerekiyor.  Saçınızı kulaklarınızın arkasına sıkıştırmayın ya da toplamayın. 

Gereken süre geçtikten sonra saçınızı keratin setinde yer alan ya da keratin destekli bir şampuan ve saç kremi ile yıkayın.

Evde Keratin Bakımı Seti Fiyatları (2022)

Evde keratin setlerinin fiyatları 400 ila 500 TL arasında değişiyor.

Kuaförde Keratin Bakımı Fiyatı (2022)

Kuaförde keratin bakımı fiyatı 2022 yılı itibarıyla 700 ila 1500 TL arasında değişiyor.

Keratin Bakımı Saçları Düzleştirir Mi?

Keratin bakımı, saçlarınıza düz fön çekilmeden önce, saçınızı 20 dakika boyunca her bir saç telini kaplayan ve Formaldehit salan bir solüsyona maruz bırakır. İşlem saç dokusunu düzleştirir ve elektriklenmeyi tamamen ortadan kaldırır.

Özellikle ince telli saçlara sahip olanlar, saçlarının keratin bakımı sonrası ağırlaşmasından korkarlar,. Uygulamadan sonraki ilk birkaç gün saç hacimsiz görünebilir ama ilk birkaç günü atlattıktan sonra saç normale döner.  

Saçlarınız kıvırcıksa, keratin uygulaması saçınızın doğal hacmini azaltır ve bu nedenle saçın daha hızlı görünmesine veya daha kısa sürede yağlı bir görünüm kazanmasına neden olabilir.

Keratin Bakımı’nın Zararları Var Mıdır?

Kimyasal keratin bakımının birçok yan etkisi olabilir, ancak en yaygın olanları şunlardır:

  • Keratin bakımında kullanılan kimyasallar alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bu nedenle dikkatli olunması gerekir.
  • Kanser gibi hastalıklara sebep olabilir. Kimyasal keratin bakımlarının içeriğinde  formaldehit vardır. Vücut bu kimyasala uzun süre maruz kaldığında kansere de yol açabilir. Riski en aza indirmek için formaldehit içermeyen keratin bakımlarına başvurulması önerilir.
  • Saçınızı matlaşabilir. Çok profesyonel ve iyi bir kuaför salonuna gitmediğiniz takdirde , pürüzsüz ve ipeksi saçlar yerine daima mat görünen saçlara sahip olma riskiniz var. Bunun en yaygın nedeni, saçın bakım veya fön işlemi sırasında oluşabilecek ani ısıya maruz kalmasıdır.

Keratin bakımı, işlem sırasında ani ısı ya  da yüksek ısı kullanılması durumunda saça zarar verebilir. Ek olarak, çok fazla kimyasalın sık sık kullanımı da uzun vadede saça zarar verebilir.

instagram @hairbysunil

Erkekler İçin Keratin Bakımı

Erkeklere uygulanan keratin bakımı, kadınlara uygulanan keratin bakımından farklı değildir

Keratin Bakımı, özellikle, zor kontrol edilen, çok elektriklenen kıvırcık saçlara sahip erkekler tarafından tercih ediliyor. 

Evde Uygulayabileceğiniz ve Formeldehit İçermeyen Keratin Destekli Bakım Ürünleri

180 C°’ye kadar ısı kalkanı sağlayan ürün, saçı güçlenir, kırılmaları azalır. Elektriklenmeyi önler. Parlaklık verir. Saç kurutma işlemini kolaylaştırır, şekillendirme süresini kısaltır Saç tellerini kontrol altına alır.

Yıkanmış ve havluyla kurutulmuş saçlara uygulayın. Uçlara kadar masaj yaparak yedirin. Durulamayın.

Elektriklenmeye karşı üstün koruma ve derinlemesine bakım sağlayan, saça akışkanlık, hareket ve yumuşaklık veren pürüzsüzleştirici maske.

Hassaslaşmış saçlar için haftada bir kere, gür saçlar için her yıkamada kullanın. Yıkanmış ve havluyla nemi alınmış saçlara uygulayın. Uçlara kadar masaj yaparak yedirin. 5 dakika etki etmesini bekleyip iyice durulayın. 

instagram @_fluffy_beauty

Aşırı yıpranmış saçlar için kullanıma uygundur. Paraben ve sülfat içermez. Saçların onarılmasını ve yeniden yapılandırılmasını sağlar. Saç kütiküllerinin kapatarak saçların kırılmasını önlemeye yardımcı olur. Saç yapısında keratinin bağlarının yeniden oluşturulmasına yardımcı olur. Antioksidan etkiyle saçları güçlendirir ve dış etkilere karşı korur. Saçlara yumuşak ve parlak bir görünüm kazandırır.

Besleyici rutini tamamlamak için havluyla nemini aldığınız saça eşit olarak uygulayın, Ürünü bir tarakla dağıtın ve normal şekillendirme rutini uygulayın. Besleyici bir bakıma ihtiyaç duydukça kullanın.