Keratin Bakım nedir?

Keratin bakım

2020 saç trendleriyle beraber keratin bakım kavramı da daha çok karşımıza çıkmaya başladı.

Aslında keratin, saçımıza dayanıklılık ve parlaklık veren bir proteindir. Boya, aşırı ısı, rüzgar gibi etkenlerden dolayı saçtaki yıpranmayı düzeltme amacıyla yaptırılmaktadır. Saça anında etki ederek canlı ve parlak bir görünüm kazandırmasının yanında aşırıya kaçılması saçlara büyük ölçüde zarar vermektedir.

Keratin Bakım Faydaları

  • Saçı uzun süre korur.

Keratin bakımı doğru bir şekilde uygulandığında saçtaki yıpranmaları onarır. Saç köklerinden alınan bu bakım yönteminin ardından sülfatsız yani tuzsuz şampuanlar tercih ettiğinizde keratin bakımının faydalarını daha uzun süre görebilirsiniz.

  • Saçlarınız düzleşir.

Saçlarınız, keratin bakımı yaptırdıktan sonra etkisi geçene kadar dümdüz kalır. İşlem sırasında keratinin saçınıza tam olarak işleyebilmesi için düzleştirici kullanır. Brezilya fönü ile keratin bakım bu özellikleri nedeniyle karıştırılmaktadır. Brezilya fönü, yarı kalıcı düzlük sağlamak için kullanılan bir yöntemdir ve keratin kullanılır. İşlemler birbirine benzer görünse de amaçlar birbirinden farklıdır.

  • Saçlarınız parlak ve yumuşak olur.

Kuaförde yaptırdığınız keratin bakım işlemi sonucunda saçlarınızda 3 – 4 ay boyunca parlaklık ve yumuşaklık kazanır. Keratin bakımı ne işe yarar sorusuna verilebilecek en net cevaplardan biridir. Çünkü bu işlem sonucunda kurumuş ve yıpranmış saçlar tarihe karışır.

  • Evde de uygulayabilirsiniz.

Keratin bakım fiyatları, salondan salona fark gösterse de biraz pahalıdır. Bu nedenle kuaför salonlarını tercih etmek istemeyen kişiler evde kendileri uygulayabileceği keratin bakım ürünleri tercih edebilirler. Kuaför salonlarında uygulanan keratin bakımı 3 – 4 ay kalıcılık sağlar. Evde uygulanabilecek keratin bakım ürünleri ise günlük etki göstermektedir.

Keratin Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Keratin bakımı, yıpranmış saçların onarılmasında etkili çözümlerden biri olsa da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunların başında fazla uygulama gelmektedir. Sık sık kuaför salonlarında uygulanan keratin bakımı yaptırılırsa saç yıpranır ve kurur. Ayrıca, içeriğinde zararlı maddeler de bulunmaktadır. Yapılan işlem havasız ve kapalı bir salonda yapılıyorsa keratin bakımı için kullanılan malzemeler solunum sıkıntıları yaratabilmektedir.

Keratin bakım fiyatları, birçok bütçeye pahalı gelebilecek bir uygulamadır. Bir de saçlarınızın her zaman bu parlaklıkta ve yumuşaklıkta olabilmesi için düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.

Bazı küçük problemlerin aksine keratin bakımı yıpranmış saçlar için önemli uygulamalardan biridir. Özellikle uzman kuaförlerden alacağınız bu hizmetten mutlaka memnun kalacaksınız.