Kış Mevsiminde Daha Sağlıklı Saçlar İçin 10 Öneri

Sağlıklı Saçlar

Her kadının hayali bakımlı ve parlak saçlara sahip olmaktır. Ancak kış ayları saç ve saç derisini olumsuz etkileyerek sağlıklı görünümünü kaybetmesine neden olur.

Bu nedenle özellikle kış mevsiminde saç bakımı kesinlikle ihmal edilmemelidir. Kış mevsiminin saçlara diğer mevsimlere nazaran daha büyük oranda zarar verdiği bilinmektedir. Dolayısıyla kışın saç bakım rutini diğer mevsimlere göre farklılık gösterir.

Soğuyan hava, yağmur, kar, rüzgâr gibi etkenler saçın yıpranmasına neden olan başlıca faktörlerdir. Soğuğun etkisiyle giderek incelen saçlar kurur ve sağlıklı yapısını kaybeder. Ancak kışın saç bakımı sanılanın aksine o kadar da zor ve yüksek maliyetli değildir. Bunun için sizlere içeriğimizde 10 saç bakım önerisi sunduk. Gelin, bu önerileri yakından inceleyelim.

Saçınızı Sık Sık Yıkamayın

Sağlıklı saçların sırrı sağlıklı bir saç derisidir. Ancak saçların sık sık yıkanması saç derisine zarar verebilir. Bu nedenle saçlarınızı 2 – 3 günde bir olacak şekilde yıkamanız tavsiye edilir. Kış aylarında saç yapısının bozulmasının en büyük nedeni kuru ve soğuk havadır. Bu nedenle saçlarınızın daha da kurumasını istemiyorsanız kış aylarından sık yıkamamalısınız.

Saçlarınızı Nemlendirin.

Nem oranı olması gereken düzeyde olan saçlar, dış etkenlerden dolayı sağlıklı yapısını kolay kolay kaybetmez. Bu nedenle kışın saç bakımı dendiğinde akla gelen ilk şey saçların düzenli nemlendirilmesidir. Özellikle kışın kuruyan saçlara karşı nem maskesi mutlaka uygulanmalıdır. Haftada 2 – 3 kez yoğun bir saç nemlendirme işlemi yeterli olacaktır.

Isıdan Uzak Tutun

Mevsim fark etmeksizin saçların yoğun ısı ile teması her zaman saç yapısını olumsuz etkiler. Bu nedenle soğuk kış aylarında keskin ısı değişimi saçı yıpratan ana nedenler arasında yer alır. Islak saçlarınızı kurutma makinesi ile kuruturken düşük ısı tercih etmeniz en doğru seçim olacaktır.

Doğru Saç Bakım Malzemeleri Tercih Edin.

Kışın saç bakım rutini dendiğinde akla gelenlerden biri de durulanmayan saç bakım ürünleridir. Saçlarınıza yıkadıktan sonra hem ekstra bakım uygulamak hem de şekil vermek için zaman zaman durulanmayan bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Bu tarz ürünler bir sonraki yıkamaya kadar saçlarınızı dış etkenlerden korur.

Saçlarınızı Soğuktan Koruyun.

Kışın günlük saç bakımı için uzmanların tavsiyesi, saçları soğuktan korumaktır. Ani ısı değişimleri saç yapısının bozulmasında etken rol oynar. Bu nedenle saçların direk soğuk havaya ve kuru rüzgâra maruz kalmaması için mutlaka koruyucu önlemler alın.

Saç Kırıklarınızı Sık Sık Aldırın.

Kışın soğuk ve kuru havası saç uçlarınızın kırılmasına neden olur. Ancak düzenli aralıklarla saç uçlarınızdaki kırıkları aldırırsanız hem saç yapınız daha sağlıklı olacak hem de kırık olasılığı da en aza inecektir.

Islak Saçla Dışarıya Çıkmayın.

Saçlarınızı evden çıkmadan önce mutlaka kurutma makinesi ile veya kendi haline bırakarak kurumasını bekleyin. Islak saçla evden çıkmanın sonucu saç tellerinin donması olabilir ve bu da kırık saç riskini artırır. Bu nedenle ıslak saçla dışarı çıkmak zorunda kalsanız bile mutlaka saçlarınızı bere veya atkı yardımıyla soğuktan koruyun.

Kepek Sorunu En Çok Kış Aylarında Görülür.

Dermatoloji uzmanlarına göre kış aylarında saç derisi diğer aylara göre daha hassas yapıda olur ve bozulmalara daha fazla müsaittir. Bu nedenle kepek sorunu genellikle kış aylarında sıcakların azaldığı dönemlerde görülür. Cildimiz gibi kurumaya ve dökülmeye başlayan saç derimizi kepek oluşumundan korumak için mutlaka soğuktan korumalı ve saçlarımızı nemlendirmeyi unutmamalıyız.

Saç Elektriklenmesini ve Kabarmasını Bu Yöntemlerle Önleyin.

Kış aylarında görülen en büyük saç problemlerinden biri de saç elektriklenmesi ve kabarmasıdır. Bunu önlemek için saçlarınızı doğru şampuanla ve doğru yöntemlerle yıkamanız başlıca şarttır. Aynı zamanda saç yıkamasının ardından besleyici bakım kremleri uygulamak da önemli bir husustur.

Kışın Saç Dökülmesini Göz Ardı Etmeyin.

Kış aylarının saçlar üzerinde bıraktığı en büyük etkilerden biri de saç dökülmeleridir. Kışın saç dökülmesi özellikle mevsimsel geçişlerde sizi hem ruhsal hem de bedensel olarak olumsuz etkileyebilir. Dolayısıyla kışın saç dökülmesi yaşıyorsanız mutlaka kimyasallar içermeyen şampuan kullanımına özen gösterin. Aynı zamanda saçlarınızı soğuktan korumayı ve doğru bir şekilde beslenmeyi de ihmal etmeyin.