Kıvırcık Kız Yöntemi – Curly Girl Method Nedir?

Kıvırcık Kız Yöntemi

Kıvırcık Kız Yöntemi, buklelerinizi tamamen ortaya çıkarmayı vaat eden, ağırlıklı olarak doğal bir saç rutinidir. Lorraine Massey tarafından geliştirilen metod, kıvırcık saçlar için zararlı alışkanlıklardan vazgeçerek sülfat, silikon ve paraben içermeyen besleyici ürünler kullanılan bir saç bakım yöntemidir.

Zararlı içerik ve ürünleri ortadan kaldırmak, bukle tipinizi ve saç özelliklerinizi keşfetmek, yeni alışkanlıklar öğrenmek gibi bir dizi temel kurala dayanıyor. Deneyin ve sizin için neyin işe yaradığını keşfedin!

Kıvırcık Kız Yöntemi: Altın Kurallar

  • Sülfatlı şampuanlardan vazgeçin. Genellikle ekstra zararlı ve kuru olduklarından, zararlı ve saçı kurutan sülfat şampuanlarından kaçınmak en iyisidir.
  • Fön makinesi, saç düzleştirici ve saç maşası gibi ısı ve şekillendirici cihazlardan uzak durun. Bu aletler, saçınıza ciddi şekilde zarar verme riski taşır.
  • Kışın saçla dışarı çıkmayın! Saçınızı orta dereceli ısıyı bukleler üzerine eşit olarak yayan bir difüzör ile kurutabilirsiniz. Bununla birlikte, saçınızın mümkün olduğunca doğal bir şekilde kurumasına izin vermeniz şiddetle tavsiye edilir.
  • Fırçaları ve tarakları bırakın
  • Saçınızı parmaklarınızla çözmek, birçok nedenden dolayı taramaya tercih edilir. Parmaklarınızı kullanmak çok daha sezgiseldir. Tarak yada fırça kullanıp onları kırmak yerine dikkatlice çözebilirsiniz
  • Zararlı kimyasallarla dolu saç ürünlerinden vazgeçin. Sülfatlar, suda çözünmeyen silikonlar, mum, doğal olmayan yağlar, zararlı alkoller ve koku veya parfüm içeren ürünlerdir.
  • Saçınızı çok sık yıkamayın ve kurutmak için havlu kullanmayın. Havlular kütikülü pürüzlendirir ve çok fazla kabarmaya neden olur.
  • Saçınızı boyamaktan mümkün mertebe kaçının.. Her durumda, saçınızı boyadıktan sonra son bir yıkama yaptığınızdan emin olun. Ardından saç maskesi ile çok iyi nemlendirin!
Kıvırcık Kız Yöntemi

Kıvırcık Kız Yöntemi: Adımlar tek tek anlatacağız şimdi sizlere. Sizi ve buklelerinizi mutlu edecek bir rutin bulana kadar çeşitli ürünleri ve adımları denemeye devam edin. Saçınızın yaptığınız her şeye nasıl tepki verdiğini not etmeniz önemlidir.

1.Adım: Bukle Tipinizi Ve Saçınızın Özelliklerini Öğrenin

Bukle ve saç tipinizi, saçınızın özelliklerini biliyorsanız hangi saç ürünlerini en iyi şekilde kullanabileceğinizi belirleyebilirsiniz. Bukle tipi, saç kalınlığı ve yoğunluğu, elastikiyet ve gözeneklilik dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

Bukle tipi, saç kalınlığı ve yoğunluğu nedir?

Kıvırcık saç birkaç bukle tipine ayrılır: dalgalı, kıvırcık ve kıvrımlı. Bukle tipinizin yanı sıra saçınızın yoğunluğu ve saç kalınlığı da önemlidir.

Saç esnekliği nedir ve nasıl test edersiniz?

Saçınızın esnekliği, proteinli veya proteinsiz ürünler kullanmanız gerekip gerekmediğini belirler. Esneklik, bir bukleyi çektikten sonra buklenin ne kadar hızlı geri sıçradığını izleyerek ölçülür. Bukleniz hızlı bir şekilde geri gelmiyorsa, bu, nemin eksik olduğunun bir işaretidir. Bu da kuru veya kırılgan saçlardan muzdarip olmanıza neden olur.

Saçınızın gözenekliliğini nasıl keşfedebilirsiniz?

Gözeneklilik, saçın nemi emme ve tutma yetisiyle ilgilidir. Bunu saçınızı yıkandıktan sonra ne kadar çabuk kuruduğunu kontrol ederek ölçebilirsiniz. Hızlı mı yavaş mı? Saçınız nemi kolayca emmiyorsa, daha yoğun saç kremlerine ihtiyacınız var demektir.

2. Adım: Saç Bakım Ürünleri

1. adımda saçınızla ilgili edindiğiniz bilgilere dayanarak  bukleleriniz için hangi bakımın ve dolayısıyla saç ürünlerinin uygun olduğunu belirleyebilirsiniz.

Kıvırcık Kız Yöntemi

3. Adım: Son Yıkama

Kıvırcık Kız Yöntemi için tam anlamıyla temiz bir sayfa ile açabildiğinizden emin olmak için, bir Son Yıkama yapın. Agresif bir temizleyici olan sülfatlı bir şampuanla saçınızı son bir kez daha yıkayın. Bu yıkama, saçınızdaki ürün birikintilerini saçtan tamamen arındırmak için önerilir. Birikim ve artıklardan kurtulmanız şart!

Son yıkamada saçınız için oldukça agresif bir ürün kullanacağınız için saçınızın önemli ölçüde kurumasına neden olabilir. Bu nedenle, son yıkamadan sonra yoğun bir saç kremi kullanarak saçınızı nemlendirmeye ve beslemeye ekstra özen göstermeniz önerilir.

4. Adım: Dolaşıklığı Çözme

Saçınızı yıkamadan önce, ilk olarak saçlarınızı düğümlerden arındırmak en iyisidir.. Bunu normal bir fırça veya tarakla değil de, tercihen parmaklarınızla yapın. Saçtaki dolaşıklıkları çözerken çok nazik olun, aksi takdirde saçlarınızın dökülmesine yol açabilirsiniz.

5. Adım: Co-Washing

Son Yıkamayı yaptıktan sonra artık saçınızı şampuanla yıkamamalısınız. Artık yıkamayı co-washing yöntemine göre yapacaksınız. Bu, saç kremi ile yıkamayı ifade eder, yani saçınızı sadece saç kremi ile yıkarsınız. Bunun nedeni, şampuanın genellikle agresif temizleyiciler içermesi, bunlar n da saçınızdaki doğal yağları da saçtan arındırarak saçınızın dokusunu etkilemesidir. Co-washing, saçınız ve saç deriniz için çok daha yumuşaktır. Saçınızın alışması biraz zaman alacaktır, bu nedenle başlangıçta yağlı saçlara alışın. Ama pes etmeyin, zamanla kazanacaksınız.

Kıvırcık Kız Yöntemi

6. Adım: Derinlemesine Bakım

Derinlemesine bakım, saçınızı yoğun bir saç kremi ile beslemeye odaklanan bir bakım yöntemidir. Co-washing adımının ardından ayrıca bir de yoğun bir saç kremi kullanırsınız. Bukleler doğal olarak daha kurudur ve bu nedenle daha fazla neme ihtiyaç duyar. Bu şekilde daha iyi şekillenen güzel, sağlıklı ve parlak buklelere sahip olacaksınız.

Profesyonel saç kremi iyi bir ürün seçin, saçınıza bolca uygulayın ve yaklaşık yirmi dakika bekletin. Ardından kremi güzelce durulayın. Çok kuru saçların mı var? O zaman biraz saçta bekletebilirsiniz. Haftada bir veya iki kez yoğun bir saç maskesi kullanmanızı öneririz.

Kıvırcık Kız Yöntemi

7. Adım: Şekillendirme

Saçınızı yıkadıktan ve bakımını yaptıktan sonra doğal olarak buklelerinizin güzel şekil almasını ve bu şekli korumasını istersiniz.

Kütikülleri kapatmak için saçınızı soğuk suyla durulayın. Durulanmayan bir saç kremini parmaklarınızla saça uygulayın. Ardından buklelerinizi güzelce tarayın. Köpük, jel veya pomad gibi bir şekillendirici ürünü aynı şekilde uygulayın. Bu, buklelerinizi iyi durumda tutar ve saçtaki nemi korur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.