Kıvırcık saçlıyım. Buklelerimin daha sağlıklı ve pürüzsüz olması için ne yapmalıyım?

Kıvırcık saçlıyım. Buklelerimin daha sağlıklı ve pürüzsüz olması için ne yapmalıyım?

Kuaför Soner Dalkılınç, buklelerimin daha sağlıklı ve pürüzsüz olması için ne yapmalıyım? sorusunu yanıtladı:

Saçlarınızın sadece kıvırcık olması ürün seçiminde tek başına bir kriter değildir. Saçınızın yağlı ya da kuru, doğal veya boyalı, ince ya da kalın telli olması gibi özellikleri de değerlendirip ürün seçimini ona göre yapmalısınız.

Dipleri yağlı olan saçlar, genelde ince telli kıvırcık saçlardır.

Bu yapıdaki kıvırcık saçlarda arındırıcı şampuan, doku kazandıracak bakım kürü ve orta yumuşaklıkta kremsi bir şekillendirici seçmelisiniz.

Kalın telli kıvırcık saçlar ise daha çok dipleri kuru olan saçlardır. Yatıştırıcı özelliği olan bir şampuan ve kür sonrasında yumuşak bir şekillendirici seçmelisiniz.

Saçlarınızın özelliği ne olursa olsun şekillendirici öncesinde ıslak saçınıza mutlaka bakım yağı kullanın. Bu işlem buklelerinizin daha canlı ve parlak olmasını sağlayacaktır.

Argan yağı ve argan içeren ürünler kıvırcık saçlar için mükemmel bir seçimdir.

Kıvırcık saçların sarmal yapısı, ışığın düz saça göre daha az kırılması anlamına gelir. Bu da daha az parlaklık demektir. Saça nüfuz eden argan yağı nemi hapseder, dalgalanmaları azaltır ve elektriklenmeyi yatıştırır. Tüm bunlar parlak kıvırcık saçlara katkıda bulunur. Kolayca emildiği ve yağlanmadığı için argan yağı, şekillendirici spreyleri, kabarık bukle kremlerini, kalıcı saç kremlerini ve parlak bukleler için saç serumlarını beslemek için ideal bir bileşendir.

Jojoba saç yağı, kuru saç derisini beslemek, saç derisi yağı üretimini dengelemek ve saç gövdesine nem sızdırmazlığı sağlamak için diğer bir mükemmel bileşendir. Saç teline kolayca nüfuz eder, nemlendirir, yumuşatır ve sağlıklı saçı destekler. Ek olarak, jojoba yağı, saç deriniz tarafından üretilen doğal yağ olan sebuma benzemesiyle bilinir. Jojoba yağı içeren saç ürünleri, kıvırcık saçlar için iyi bir tercihtir.

Kıvırcık saçlara sahip olanlar şu içeriklerden özellikle kaçınmalıdır:

Saç bakım ürünlerinde sülfat veya paraben içermeyen formülleri tercih etmeniz önemlidir. Sodyum Lauril Sülfat ve Sodyum Laureth Sülfat gibi sülfatlar, bukleler için çok agresif olan sert ve köpürtücü ajanlardır. Parabenler ise belirli kanserlere yol açabilen hormon işlevi üzerindeki etkilerinden dolayı her saç tipi için kaçınılması gereken bir bileşendir. Kozmetikte en yaygın kullanılan alkollerden biri olan, SD Alkol veya Alkol Denat olarak da anılan etil alkoldür. Alkol saçı kurutur. Silikon içeren ürün kullanımınızı da dengeleyin. Silikonlar, saç telinin dışında kalan, kayganlık ve parlaklık sağlayan büyük moleküllerdir. Bu, bir ürünü ilk kez kullandığınızda mükemmeldir, ancak zayıf ya da ucuz formüle edilirse, yoğun silikon yüklü ürünler saçta ürün birikimlerine yol açabilir.

Kıvırcık saçlar, özellikle de kuru yapıda ise elektriklenmeye ve kabarmaya yatkındır. Elektriklenme karşıtı bir ürün kullanmanın yanı sıra bu sorunun üstesinden gelmek için şunlara dikkat edin:

· İyi bir saç kesimi…
· Saçınızı her gün şampuanlamayın.
· Nemlendirici bir saç kremi kullanın.
· Yıkadıktan sonra saçınızın nemini almak için mikrofiber havlu kullanın.
· Doğal hava ile kurutun.
· Saç kurutma makinesini difüzörsüz kullanmayın.
· Saç kremini duşta saçınızı tarayarak uygulayın.
· Asla fırça kullanmayın.
· Özellikle ıslakken saçınıza fazla dokunmayın.