Kozmetik ürün orjinallik sorgulama

kozmetik ürün orijinallik sorgulama

e-ticaret ile birlikte neredeyse dünyanın ürünü sadece bir tık uzakta. Bu kolaylığa karşın tüketiciler kimi zaman kötü niyetli satıcılar nedeniyle mağdur olabiliyor.

Bize gerek ürünlerimizi satışa sunduğumuz pazar yerlerinden gerekse de kendi e-ticaret sitemiz üzerinden gelen soruların büyük çoğunluğunu aşağıdaki sorular oluşturuyor:

1-Ürünler orijinal mi?

2-UTS kaydı var mı?

3-Batch kodu nedir?

4-Son kullanma tarihi nedir?

5-Barkod

Ürünlerin orijinal olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Öncelikle bunun en doğru yolunun alacağınız kozmetik ürünlerini ürünlerin yetkili satıcısından almanızı öneririz. Çünkü ürünleri kopyalayanlar ürünleri tamamıyla kopyalamaktadır. Batch kodundan barkoduna, ambalajına kadar herşeyini.

Yetkili Satıcı Seçmenin Önemi

Yetkili satıcı olarak satış yapan satıcılar ancak yaptırımı son derece güçlü olan sözleşmelerle yetkili satıcı olabilmektedir. Bu nedenle orijinal olmayan ürünleri satarak bu yaptırımlara maruz kalıp mağdur olmayı doğal olarak istemezler. Diğer taraftan satıcının bilinirliği, saygınlığı da bir diğer önemli konudur. Bu nedenle alışverişinizi saygınlığı olan e-ticaret sitelerinden yapmanız aklınızda şüphe kalmamsı açısından önem taşır.

Kozmetik ürünlerde Son Kullanma Tarihi

Pek çok kozmetik ürünü hızlı tüketim grubuna girmekte ve tüketimleri son derece hızlı olmaktadır. Ürünlerin üzerinden ise 6M, 12m, 18M gibi ifadeler bulunmaktadır ve bu ifade ürün açıldıktan sonra ne kadar süre içerisinde kullanılması gerektiğini gösterir. Ayrıca büyük ve güçlü kozmetik markaları sık sık ambalaj ve içerik değişikliğine giderek piyasada eski tarihlerde üretilmiş ürünlerin önüne geçmektedir Bu da tüketicilerin yeni üretilmiş ürünlere ulaşmasını sağlamaktadır.

Batch Kodu Sorgulama

Kimi ürünlerin üzerinde bulunan batch kodunu tüketicilerin farklı internet sitelerinden kontrol ettiğini biliyoruz. Aynı kontrolü bizde yaptığımızda sonuç farklı sitelerde farklı olabiliyor ve herhangi doğru bilgiyi yansıtmıyor. Bu nedenle batch kodu sorgulamak sizi doğru yola götürmeyecektir. Ayrıca orijinal olmayan ürünlerde batch kodu da kopyalanmaktadır.

UTS kaydı

Ülkemizdeki yasalar gereği tüm kozmetik ürünlerinin UTS kaydının olması gerekmektedir. Aslında UTS kaydı üreticinin veya ithalatçısının varlığını göstermesi açısından önemlidir. Ürün orijinalliği açısından bir fayda sağlamayacaktır.

Barkod

Sadece ticari bir kodlama sistemi olup sorunuza cevap vermeyecektir.

Yetkili Satıcı olduğunuzu nasıl anlarım?

Sitemizde satışa sunduğumuz markaların iletişim bilgilerine ilgili marka sayfasında yer vermekteyiz. Bu iletişim bilgileri üzerinden ürünün üreticisi veya yetkili distribütörünü arayarak yetkili satıcı olup olmadığımızı sorgulayabilrisiniz.

Başka bir sorunuz olursa bana whatsapp hattımızdan görüntülü destek için ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.