Kuru Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kuru Saç Bakımı

Kuru saç için saç bakımı uygulamak adına saç rutinine bazı eklemeler yapılması gerekmektedir.

Zeytinyağı ve argan yağı gibi nemlendirici maddeler içeren şampuanlar ve saç kremleri doğru bir saç bakımı için kullanılması gereken bileşenlerdir. Saça düzenli olarak saç maskeleri ve saç kremleri uygulamakta saç dökülmesini engelleyeceği gibi saça nem kazandıracaktır. Ek olarak, ısıyla şekillendirme araçları ve kimyasal işlemlerin kullanımı olabildiğince azaltılmalıdır. Son olarak, omega-3’ler ve B3 ve B5 vitaminleri bakımından zengin yiyeceklerin tüketiminin artırılması da saçtaki nem oranını artıracaktır. Eğer siz de saçlarınızın kuruluğundan ve saç dökülmesinden muzdaripseniz doğru saç bakımı için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz:

Kuru Saç Bakımı İçin Şampuan

İlk önce şampuanınıza ve saç kreminize bir göz atın. Saç tipinize göre mi tasarlandılar? Kalın saçlarınız varsa, ek nem için ekstra nemlendirme özelliklerine sahip ürünleri seçtiğinizden emin olun. Saça zarar verebileceği için silikon ve sülfat içeren ürünlerden kaçının.

Kuru Saç Bakımı İçin Saç Kremi

İyi bir saç kremi, saç tellerinizi canlandıracak ve ekstra pürüzsüz, yumuşak ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır. Bazı ürünler de sıcağa karşı koruma sağlamak için tasarlanmıştır (ki bu saça aşırı derecede zarar verir), bu nedenle ısıtılmış şekillendirme ürünlerini kullanmadan veya sıcak, güneşli günlerde dışarı çıkmadan önce saçınıza birkaç koruyucu sprey uyguladığınızdan emin olun.

Yıpranmış Saçlar İçin Saç Maskesi

Besleyici bir saç maskesi ile saçlarınızın sağlıklı ve nemli kalmasını sağlayın. Saç tellerinize fazladan nem ve parlaklık kazandırmak için haftada bir kez uygulayın. Daha fazla nem ve hidrasyon için hindistan cevizi yağı veya argan yağı içeren ürünleri kullanın.

Saç Yağları

Yoğun bir nemlendirme için neden saç yağına bir şans vermeyesiniz? Saçı gerçekten zenginleştirmek için haftada bir sıcak yağ uygulaması kullanmanızı, ardından nemli veya kuru saça daha fazla nem ve parlaklık için saç yağı serumu uygulamanızı öneririz.

Bonus: Kimyasal işlemlerden uzaklaşın

Kalıcı saç rengi, gevşetici maddeler ve perma çok sık yapılırsa saçınıza zarar verebilir. Saç bakımınızı doğal renginizin iki veya üç tonu içinde tutmak, görünümünüzü korumak için gereken rötuş miktarını azaltmanıza yardımcı olacaktır.