Markette satılan saç boyaları ile kuaför salonlarındaki saç boyaları arasındaki fark nedir?

Markette satılan saç boyaları

Esse Kuaför Erkan Yıldırım cevapladı:

Marketten satın alınan saç boyaları ile kuaför salonunda uygulanan profesyonel saç boyaları  arasındaki en büyük fark, kuaförün saçınıza derinlik kazandırmak için tonları karıştırmasıdır. Renk her zaman saç çizgisinde yarım ton daha açık olmalı ve geriye doğru koyulaşmalıdır.

Market boyaları çok yüksek hacimde peroksit içerir

Ayrıca, evde uygulanan market boyaları çok yüksek hacimde peroksit içerir, böylece daha koyu renkteki saçları kolayca açabilir. Evde kullanılan saç boyalarında oksidan hazırdır, sadece boya ile karıştırmanız gerekir.

Profesyonel salon boyalarında ise kuaförün oksidanın gücü üzerinde daha fazla kontrolü vardır. Renkleri karıştırıp nasıl sonuç vereceğini kontrol edebilir. Sağlıklı bir saça boya uygulamak, hasar görmüş ya da çok gözenekli saça boya uygulamaktan tamamen farklıdır. Profesyonel boya, kuaförün uygun gördüğü tekniklerle uygulanacağı için çok daha sağlıklı sonuçlar verir.

Uzun süreli market boyası kullanımı saçları kurutup mat görünmesine neden olurken, profesyonel boyalar bir süre sonra saçınızı sağlıklı hissetmenizi sağlayacaktır.

Market boyalarında odak beyaz kapama olduğu için, sonrasında renk açmalarda veya renk değişimlerinde oldukça zorluk çıkarabilir, fakat profesyonel boyalarda aynı sorun yaşanmaz. Çünkü profesyonel boyalar, kuaför müşterilerinin saçlarının bugün mavi, ertesi ay kahve, birkaç ay sonra sarı olabilmesi için daha farklı ve gelişmiş bir teknolojiyle hazırlanır. Bundan dolayı renk açma işlemlerinde saç daha az deformasyona uğrar. Market boyaları renk açma esnasında kınadan farksız olabilir.

Saçınız için en doğru seçim için kuaförünüzden daha detaylı bilgi alabilir, kuaförünüzün uzmanlığıyla saç sağlığınız için doğru ürünleri kullanabilirsiniz. Bu amaçla kuaförünüzden öncelikle saç analizi yapmasını talep edebilirsiniz. Boyaların yanlış kullanımından kaynaklanabilecek sorunlarla boğuşmamak ve saçlarınızın canlılık ve parlaklıklarından ödün vermemek için kuaförünüzün saç tipinize göre önereceği boya öncesi ve boya sonrası saç bakım ürünlerini de kullanmayı düşünmelisiniz.

Her iki durumda da kimyasal işlem yapılan saçlarınız için boya sonrası bakım ürünleri size ışıl ışıl saçlar kazandıracak ve saç sağlığınızı koruyacaktır. Özellikle kuaför salonlarında satılan saç bakım ürünlerini yoğunlukları ve faydaları nedeniyle denemenizi tavsiye ederiz.