Mavi ve mor şampuan arasındaki fark nedir?

Mavi ve mor şampuan birbirine çok karıştırılır. Bu renk korumalı ürünlerden hangisi saç tipinize uygun? Her iki şampuanın faydalarını ve boyalı saçlarınız için hangisini seçmeniz  gerekiyor?

Farklı saç renklerinin farklı alt tonları vardır. Siyah, koyu kahverengi ya da kestane rengi saçlar daha sıcak turuncu alt tonlar üretirken, çok koyu saçlı olanlar kızıl alt tonlara sahip olabilir. Açık saç rengine sahip sarışınlarda mevcut olan alt tonlar sarıdır. İster saç boyası, saç ürünleri ya da ısı ile şekillendirme nedeniyle olsun, sarı saçta belirmeye başlayan bu tonlar turuncumsu bir renk alır. Bu istenmeyen sertlikten kurtulmak için, tam tersi olan kontrast ya da tamamlayıcı bir renkle tonunu azaltmanız gerekir.  Mavi pigment turuncuyu, mor pigment ise sarıyı bertaraf eder.

Sizin saçınıza uygun olan hangisi? Mavi Şampuan mı, Mor Şampuan mı?

Mavi şampuan esmer ya da koyu renk saçlardan turuncu tonları çıkarırken, mor şampuan sarı saçta sararmalar belirdiğinde ideal bir seçenektir. Saçınızda turuncu veya kırmızı tonlar beliriyorsa, sizin için en iyi seçenek mavi şampuandır. Mavi şampuandaki mavi pigment, sarı alt tonlara yardımcı olmaz. Saçtaki sararmayı gidermek için ise mor şampuan kullanılır. Mor şampuan turunculaşan veya kızıllaşan tonlar için etkili değildir.

  • Rengin Kalıcılığını Artırır: Saç renginizin en iyi şekilde görünmesini sağlamak için kuaför salonuna daha sık uğramak yerine, sadece saçınızı yıkayarak renginizin korunmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Parlaklık Sağlar: Mavi ve mor şampuanların tek avantajı renginizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmak değildir. Ayrıca, özel bakımlar için salona uğramak zorunda kalmadan saçınızın doğal parlaklığını korumaya da yardımcı olabilirler.

Özellikle sarışınların kullandığı mavi ve mor şampuanların yanı sıra diğer çektiğiniz zorluklarla ilgili videomuzu aşağında seyredebilirsiniz. Doğan Kopal sarışınların yaşadıkları 3 büyük sorunu bize anlattı.

Mor Şampuan Tavsiyeleri

Bu güçlü mor ötesi saç banyosu istenmeyen turuncu ve sarı yansımaları gözle görülür şekilde engellemek için nötralizasyon faktörlerince zenginleştirilmiştir. Soğuk sarı ve gri saçlar için ideal olup, saçlarda düzenli kullanılması halinde saçları kalıcı olarak istenmeyen yansımalardan korur ve saçlar soğuk tonlarını korur. Saçları günlük oksidasyon ve kirlilikten korur, saçlara parlaklığını ve yumuşaklığını geri kazandırır. Hyaluronik asit ve Edelweiss bitkisinin güçlü kombinasyonunca zengin olup, sarı saçların parlaklığını artırırken saç tellerini derinlemesine besler.

Kerastase Mor Şampuan

Sülfat temizleyici içermeyen formül, saçlara zarar vermeden nazikçe temizler ve saç rengini canlandırma etkisini en üst düzeye çıkarmak düşük köpüren bir formülle geliştirilmiştir. Blonde revival mor saç kremi ile birlikte kullanıldığında, üç etkili sistemi sayesinde ilk kullanımdan sonra bile daha parlak, canlı ve güzel bir sarı saç tonu sağlar.

Aveda Mor Şampuan

Davines Sarışınlık Geliştirici seri; sıklıkla bakım yapılan genellikle ekstra bakıma ihtiyaç duyan sarı saçlar için uygundur. Son derece hassas saçlara fayda sağlana bu şampuan doğal jaua mavisi özü sayesinde soğuk ton kontrolü sağlar. Besleyici bakım uygularken, parlak ve canlı sarı saçlara sahip olmanızı sağlar.

Davines Mor Şampuan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.