Protein Bakımı ve Saça Faydaları

kıvırcık

Protein bakımı, özellikle hasar görmüş saçlar için türlü faydalar sunar. Saçınız kimyasal olarak işlenmişse veya ısı yayan aletleri kullanmaktan dolayı hasar görmüşse, protein bakımları saçınızın sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Saçımız öncelikle keratin proteininden oluşur. Keratin onu sağlıklı, güçlü ve esnek tutan şeydir.

Saçımızın çevreden, işlemlerden ve şekillendirmeden zarar görmesi, keratinin parçalanmasına neden olur. Keratin güçlendirmek ve onarmak için çalışır. Protein bakımı, saçınıza bir miktar keratin proteini veren bir bakımdır.

Protein Bakımının Faydaları

Protein bakımları, özellikle hasar görmüş saçlar için türlü faydalar sunar. Saçınız kimyasal olarak işlenmişse veya ısı yayan aletleri kullanmaktan dolayı hasar görmüşse, protein bakımları saçınızın sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Protein bakımı ne işe yarar?

 • Saçı güçlendirir
 • Kabarmayı azaltır
 • Bukleleri belirginleştirir ve hacim verir
 • Saç kütikülünü pürüzsüzleştirir ve parlaklığı arttırır
 • Saçların daha kolay uzamasına yardımcı olur, esnekliğini arttırır.
sarı saç -protein bakımı

Protein Bakımına İhtiyaç Duyduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Saçınız buklelerini uzun süre koruyamıyorsa veya bukleler aşırı gevşek ve yumuşak ise, muhtemelen bir protein takviyesine ihtiyacı vardır. Saçınızın esnekliğini kontrol etmek için şu testi deneyin:

Elastikiyeti test etmek için, iki başparmak ve işaret parmağı arasına bir saç tutamı alın ve saçı gerin. Sağlıklı saç, boyunun yaklaşık 1/3’ü kadar uzayacak ve orijinal boyutuna geri dönecektir. Yıpranmış saçlar tam olarak orijinal boyutlarına dönemeyebilirken, kuru veya kırılgan saçlar gerdirildiğinde kırılabilir.

Saçınız çabuk kırılıyorsa neme ihtiyacı vardır. Çok esnerse daha fazla proteine ​​ihtiyacı vardır. Genellikle, düşük gözenekli saçlar çok fazla proteini sevmezken, yüksek gözenekli saçlar daha fazla protein ister.

Saçınızın proteine ihtiyacı olup olmadığını anlamak için:

Saçınızı pirinç suyu ile durulamayı deneyin. Pirinç suyu bir protein taklitçisidir. Saçınız durulamaya iyi tepki veriyorsa, muhtemelen proteine ​​ihtiyacı vardır.

Ancak, bu test sizi pirinç suyunun protein bakımının etkisine sahip olduğu ve saçınıza aynı faydayı sağlayacağına dair bir yanılgıya götürmesin. Pirinç suyu sadece proteini taklit eder, protein değildir.

koyu renk saç - protein bakımı

Proteinler Nasıl Tanımlanır?

Ürünlerde bulunan en yaygın proteinlerden bazıları şunlardır:

 • Hidrolize protein
 • Keratin
 • Yulaf unu
 • Soya
 • Kolajen
 • Amino asitler
 • İpek
 • Buğday proteini

Protein Bakımı İçin Önerdiğimiz Ürünler Yazı Aralarında Gösterilmiştir

 • Kerastase Curl Manifesto Saç Maskesi 
 • Alterna Bağ Yapılandıran Saç Kremi 
 • Olaplex No:3 ve Olaplex No:5 bağ yapılandırıcı bakım maskeleri
 • Alterna Caviar Bağ Yapılandıran 3 in 1 Serum
 • Brazilian Blowout ürünleri
 • Aveda Damage Remedy Onarım Maskesi

Saç Proteini nedir?

Saç, yüzde 95 oranında keratinden oluşur. Keratin, cildin bir bölümünü ve vücut kılları, tırnaklar vb. uzantıları oluşturan lifli, sarmal şeklinde bir protein dir.

Keratin, keratinositler tarafından sentezlenir ve suda çözünmez, böylece saçın sızdırmazlığını ve korunmasını sağlar.

Keratin, moleküller arasında bağları oluşturan ve tüm yapıya sertlik ve direnç katan sistein açısından özellikle zengindir.

Protein Bakımlarının Faydası

Saçınıza protein bakımı uygulamanın birçok faydası vardır. Şekillendirme veya ısı hasarından dolayı saç kütikülünde boşluklar oluşur. Keratin , bu boşlukları doldurarak hasar görmüş saçları geçici olarak onarmak için harika bir takviyedir. Ayrıca kırılmayı azaltmada ve saçınızı daha pürüzsüz, daha güçlü ve daha parlak hale getirmede etkilidir.

Protein bakımı, hidrolize proteinleri saç kütikülüne bağlayarak ve kütikül tabakasını sertleştirerek saç tellerini onarmaya yarar.

Saçınızın Protein Bakımına İhtiyacı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Saçlarınız için en uygun saç protein bakımını aramaya başlamadan önce kendinize “Saçımın proteine ​​ihtiyacı var mı?” diye sormalısınız. Çünkü her saç proteine ihtiyaç duymaz.

Saçınız esnekliğini kaybettiyse

Saçınızın biraz protein yardımına ihtiyacı olabileceğinin açık işaretlerinden biri, elastikiyet kaybıdır. Saçınızın esnekliğini şunu uygulayarak test edebilirsiniz: Saçınızdan küçük bir tutam alın ve nazikçe gerin. Saç teli gerildikten sonra doğal durumuna geri dönmezse veya daha kötüsü kırılırsa, saçlarınızın protein bakımına ihtiyacı olabilir.

Saçınız boyalıysa

Saçınız aşırı miktarda saç boyasına maruz kaldıysa protein desteğine ihtiyaç duyabilir. Boyanmış saçlar son derece gözeneklidir ve doğal saça göre hasara karşı daha hassastır. Bir protein bakımı, boyalı saçları güçlendirmeye ve sağlıklı ve güçlü saç tellerini korumaya yardımcı olur.

Saçlarınız kırılıyor ya da dökülüyorsa

Günde 100 tele kadar saç kaybı tamamen normaldir. Ancak, aşırı saç dökülmesi saçınızın proteinden yoksun olduğunun işareti olabilir. Saçınızı güçlendirmek için protein bakımlarına başvurmanız gerekebilir.

Saçlarınız sönük ve yağlı görünüyor ve  ince telli ise 

Bu tür saçlar, biraz protein takviyesine ihtiyaç duyulduğunun diğer bir işaretidir. Protein, saç tellerini canlandırmaya yardımcı olur  ve saçınızın gözle görülür şekilde daha az sönük görünmesini sağlar.

Saçınız çok gözenekli ise

Saçınızın gözenekli olup olmadığını anlamanın en kolay yolu şudur: Saçınızın bir tutamını sığ bir su kabına koyun. Saç batarsa, çok gözeneklidir. Bu durumda,  saç tellerini daha savunmasız hale getiren boşluklar ve yırtıklar olabilir. Bu tür saçlar genellikle çok fazla su emdiği için dolaşma ve kabarıp elektriklenmeye meyillidir. Bir protein bakımı, gözenekli saçın ihtiyaç duyduğu besinleri almasına ve bu boşlukları kapatmasına yardımcı olur. 

Protein bakımları saça zarar verir mi?

Bu bakımların aşırı kullanımının bazı yan etkileri olabilir. Saçınıza ihtiyacı olandan fazla, aşırı miktarda protein yüklemek  kuru, kırılgan hale gelip sertleşmesine yol açabilir.  Protein bakımını ne sıklıkta uygulamanız gerektiğini profesyonel kuaförünüze danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.