Protein Bakımları Hangi Saçlara ve Nasıl Uygulanmalı?

saç bakım

Proteinin dengeli beslenmenin önemli bir parçası olduğunu hepimiz biliyoruz, fakat proteinin aynı zamanda saçınız için de çok önemli olduğunu biliyor musunuz? Saç ölü hücreler, proteinler, su, lipitler, pigmentlerden oluşan karmaşık bir liftir. Saçlarımız aslında büyük ölçüde proteinden oluşuyor, bu nedenle protein bakımlarının hasarlı saçları onarmadaki büyük rolü yadsınamaz.  Bununla birlikte, protein çeşitliliğine sahip olmakla birlikte, saç esas olarak keratinlerden oluşur. Salon içi keratin bakımları, saçları düzleştirme ve pürüzsüzleştirme becerileri nedeniyle çok popüler. Kıvırcık saçlılar, yıllardır buklelerini geliştirmek için evde protein bakımları kullanıyorlar. Peki, protein bakımları hangi saçlara, ne sıklıkta ve nasıl uygulanmalı?

Protein Bakımının Başlıca Faydaları

Saç elastikiyetini artırır, saç kökünü güçlendirir ve saçın genel görünümünü iyileştirir.

Kimler Saçlarına Protein Bakımı Yapmalı?

Proteinin onarıcı faydaları kanıtlanmıştır, ancak güçlü, parlak ve kalın telli saçları olanlar için gerekli olmayabilir. En çok faydayı kuru, susuz kalmış, hasar görmüş, boyalı, aşırı gözenekli saçlara sahip olanlar en çok fayda sağlayacaktır. Salon protein tedavileri sert kimyasallar içerebilir ve hassas saç derisi veya cilt rahatsızlığı olanlarda tahrişe yol açabilir.

Protein Bakımını Ne Sıklıkla Kullanabilirsiniz?

Salon bakımları, saç ve saç derisinin durumuna bağlı olarak sezonluk ya da yıllık olarak yapılabilir. Evde ise protein bakımlarını gerektiği haftalık veya aylık olarak kullanın.

protein bakım
Saç İçin Protein Bakımları Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır?

Evde protein bakımı uygulamak isteyenler için protein içeren saç bakım ürünleri için birçok seçenek mevcut. Uygulamayı 30-45 dakika ile sınırlı tutun. Bazı ürünler gece boyunca saçta kalabiliyor. Bir protein işleminin etkilerini ısı ekleyerek artırabilirsiniz. Basit bir protein ısıl işlemi aşağıdaki gibidir:

  • Saç derisinden uçlara kadar saça protein bakımı veya maske uygulayın. Eşit uygulamayı sağlamak için parmaklarınızla veya geniş dişli bir tarakla tarayın.
  • Saçı bir topuz haline getirin ve duş bonesi gibi bir örtü uygulayın.
  • Fön makinenizi kullanarak (düşük ısıda), kafanıza ısı uygulayın. Eşit ısı dağılımını sağlamak ve yanmayı önlemek için kurutucuyu sürekli olarak bonenin etrafında hareket ettirin.
  • Boneyi çıkarın ve bakımı durulayın. Ürünün talimatlarına bağlı olarak, bu tedaviyi takiben şampuan ve saç kremi kullanmanız gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir