Az Bilinen Saç Bakım Sırları

sağlıklı saçlar

Saçları sağlıklı tutmak için doğru ve profesyonel ürünleri kullanmak çok önemlidir. Ancak, saç sağlığı beslenmeden saç şekillendirmeye, saç tipine göre bakım tüyolarından saçı dış etkenlerden korumaya kadar pek çok faktörün dikkate alınmasını gerektirir. Bu yazıda, sağlıklı saçlara kavuşmanız ya da saçınızın sağlığını koruyabilmeniz için pek bilinmeyen ama etkisi kanıtlanmış doğru saç bakım sırları sunuyoruz.

Etkili Saç Bakım Sırları

Balık ve Fındık-Fıstık Yiyin

Bedeniniz için iyi olan yiyecekler sağlıklı saçlar için de çok önemlidir. Bol bol somon ve fındık, fıstık, ceviz tüketin. Bu gıdaların içeriğindeki protein ve omega-3 yağları daha sağlıklı bir saç derisine sahip olmanıza yardımcı olur. Yeşil yapraklı sebzeler, kuru fasulye, barbunya ve havuç gibi gıdalar da saçlarınız için iyidir. Çok hızlı kilo verdiren diyetlere dikkat edin, bunlar vücudunuzu önemli besinlerden mahrum kılabilir, bu eksiklik de saçların daha kırılgan olmasına ya da dökülmesine neden olabilir.

Kırık Uçları Protein ile Onarın

Saçlarınızı şekillendirmek için düzleştirici ve maşa gibi sıcak aletlere sıkça kullanıyorsanız ya da saçınızı sık boyatıyorsanız, saçınızın koruyucu dış tabakasına zarar verebilirsiniz. Bu da saç kırıklarına yol açar. Neyse ki kırık uçları önleyen ve kırılgan saçları onaran, evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz pek çok profesyonel salon ürünü mevcut. Özellikle protein içeren saç kremleri ve maskelerine yatırım yapın. Protein, saça nüfuz ederek kırık uçları onarır. Bu onarım, sadece bir sonraki yıkamaya kadar sürer, o yüzden bu ürünleri düzenli kullanmanız gerekli.

İnce Saçlara Hacim Kazandırmanın Yolları

ince saçlar saç bakım sırları

Saçlarınızdaki hacim tamamen genetiktir. Ancak, doğru şekillendirme ile saça hacim kazandırmak mümkündür. Durulanmayan bir saç kremi ve köpük kullanın ve önce saç diplerinizi kurutun. Ardından, ekstra hacim için baş aşağı saçlarınızı ters çevirerek kurutmaya devam edin. Şayet saç telleriniz inceyse, sıcak aletleri düşük ısıda kullanın.

İnce Telli Saçları Silikon ile Güçlendirin

Yaygın şikayetlerden biri de ince telli, cansız saçlardır, ancak çok az kadın gerçek çözümden haberdardır. Ağır saç kremleri saçınızın pörsümesine neden olur. Bu durumda en ideali “dimethicone” ya da “cyclomethicone” gibi silikonlar içeren saç kremlerini kullanmaktır. Bu kremler ince telli saçlar için saçı ince bir tabakayla örterek, saçların yağlı görünmede dolgunluk kazanmasına yardımcı olur. Silikon, saçınızı duruladıktan sonra bile saçta kalır.

Parlaklık için Ilık Su ile Durulayın

Sıcak su, doğal saç kremi görevi gören doğal yağlardan arındırabilir ve saçınızın parlaklığı kaybolabilir. Elbette, soğuk suyla duş yapmak zorunda değilsiniz, bunun yerine saçınızı yıkarken ılık su kullanmaya özen gösterin. Şampuan ve krem uygularken saç derisine masaj yaparak iyice nüfuz etmesini sağlayın.

Saçınızı Çok Sıkı Bağlamayın

saç bakım sırları

Atkuyrukları, topuz ve örgüler kişisel stilinizi ortaya koymak için harikadır ama çok sıkı olduklarında, saçınızın kırılmasına ve köklerin zarar görmesine neden olabilir. Uzun vadede saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. Gece yatarken mutlaka saçlarınızı salık bırakın. Ağır saç eklentileri kullanıyorsanız, üç ay sonra ara verin.

Aşırı Renk Değişimlerinden Kaçının

Daima sarışın olmaya özenen bir esmer ya da koyu saçlara sahip olmayı isteyen bir sarışın olabilirsiniz. Fakat renk değişimi ne kadar keskinse saçınıza o kadar zarar vereceğinizi de unutmayın. Dermatologlar saçınızın en fazla üç ton açığı ya da koyusuna gitmenizi öneriyor.

Saçınızı Güneşten Koruyun

Güneş, cilde olduğu kadar saça da zararlıdır. Güneşe maruz kalan saç kurur, özellikle de boyalı ise…. Güneşin en güçlü olduğu saatlerde güneş korumalı, geniş spektrumlu bir saç spreyi kullanın ya da şapka takın. Saçlarınızın uçlardan sık kestirmek saçınızın daha sağlıklı olmasına destek olur.

Havuza Girmeden Önce Duş Alın
havuz saç bakım sırları

Bone takmayı tercih etmiyorsanız, saçınızı havuza girmeden önce durulayarak klorun vereceği zararı en aza indirebilirsiniz. Saçınız zaten ıslak olduğunda, kimyasal yüklü havuz suyunu fazla emmeyecektir. Saçınızı daha  fazla korumak için pH-dengesi sağlayan bir saç ürünü kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir