Saç Boyama İşleminin 6 Yan Etkisi

Saç boyasına alerjim olup olmadığını nasıl anlarım?

Saç boyama işlemi temel kimyadır. Her şey saçınızdaki pigmentler, boyadaki pigmentler, peroksit ve amonyak arasında gerçekleşen reaksiyonlarla ilgilidir. Saçlarımızı boyamak daha güzel ve canlı görünmek için başvurduğumuz basilica yöntemlerden biri, ancak bu işlemi gerçekleştirirken göz önünde bulundurmamız ve dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var. 

1. Saçları Aşırı Sık Boyama

Kalıcı saç boyaları genellikle amonyak (veya buna benzer kimyasallar) ve peroksit içerir. Amonyak saç telinizi kırar ve peroksit saçınızdaki doğal pigmenti nötralize eder ve rengi soyar. 

Saçınızı bu kimyasallara aşırı derecede ve sıkça boyamak, saçların parlaklığını kaybetmesine, kolayca kırılmasına ve hasar görmesine neden olur. İşlem görmüş saçlar, saç bakım uygulamaları ile bir dereceye kadar canlandırılabilirken, aşırı işlemden kaynaklanan hasarlardan kurtulmanın bazen tek yolu saçınızı kestirmektir.

saç boya
Instagram @devletizgüofficial

2. Saç Boyama ve Alerjik Reaksiyonlar

Özellikle kalıcı saç boyaları yaygın bir alerjen olan parafenilendiamin içerdiğinden, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Kontakt dermatiti olan kişiler, boyalarda bulunan PPD ve diğer kimyasallar nedeniyle özellikle reaksiyonlara yatkındır. Egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları bulunan kişiler de saçlarını renklendirmek için saç boyası kullanmaktan kaçınmalıdır. Kalıcı boyalarbazı durumlarda  kafa derinizde, yüzünüz ve boynunuz gibi diğer hassas bölgelerde kaşıntıya, cilt tahrişine, kızarıklığa veya şişmeye neden olabilir.

Saçınızı ne kadar çok boyarsanız, olumsuz bir reaksiyona girme olasılığınız o kadar artar.

3. Saç Boyamanın Doğurganlık Üzerine Etkileri

Bu konuda araştırmalar tutarsızdır. Saç boyaları aslında doğurganlığı veya hamileliği etkilemeyebilir. Ancak, hamile kalmayı planlıyorsanız veya hamileyseniz saç boyalarından kaçınmak kimyasala maruz kalmamak adına en iyisidir.

4. Bakım

Saçlarınızı düzenli olarak boyuyorsanız, boyalı saçlar için özel olarak formüle edilmiş ürünler satın almanız gerekir.  Saçlarınız sıkça kimyasala maruz kalıyorsa hem salon hem de evde bakım yapabileceğiniz ürünlerle saçlarınızı desteklemelisiniz. Aksi halde saçınız kurur, yıpranır, kırılır ve içinden çıkılmaz bir hale gelir.

İşlem sonrası saçlar, hasara karşı gerçekten savunmasızdır ve çok zaman, sabır ve bakım gerektirir. Saçınıza ihtiyacı olanı verememek, sağlıktan ve canlılıktan yoksun saçlara neden olur.

saç boya
Instagram @mahircaliskan

5. Saç Boyama ve Konjonktivit

Saçınızı boyarken dikkatli davranmazsanız, kimyasalların yüzünüzün hassas bölgelerine temas etmesine neden olabilirsiniz. Bazı durumlarda, saç boyalarından gelen kimyasallar gözünüze temas ettiğinde konjonktivite ya da iltihaplanmaya neden olabilir.

6. Saç Boyama ve Astım

Astım, saç boyalarına karşı şiddetli alerjik reaksiyonun belirtilerinden biridir. Saç boyalarındaki kimyasalların sürekli solunması öksürüğe, hırıltılı solunuma, akciğer iltihabına, boğaz rahatsızlığına ve astım krizlerine yol açabilir.

Saçınızı Boyarken Alınacak Önlemler
  • Alerjik bir bünyeniz ve hassas bir cildiniz varsa mümkün olduğunca kalıcı saç boyası kullanmaktan kaçının. Bunun yerine yarı kalıcı saç boyalarını tercih etmeye çalışın. Bunlar geçici olmakla birlikte kalıcı saç boyaları kadar zararlı kimyasallar içermezler.
  • Saçınızı boyamadan önce daima bir patch testi ve saç teli testi yapın. Patch testi olası bir alerjik reaksiyondan kaçınmanıza yardımcı olurken, saç teli testi saçınızın işlenecek kadar sağlıklı olup olmadığını belirlemenize yardımcı olur.
  • Saçınızı bir profesyonele emanet edin. Kendi başınıza boyamaya çalıştığınızda yanlış gidebilecek çok şey var. Bir saç felaketinden kaçınmak için güvendiğiniz bir kuaföre gidin.
  • Saçınızı her zaman iyi aydınlatılmış ve iyi havalandırılmış bir alanda boyayın. Kötü havalandırma, göz ve burun tahrişine neden olabilir.
  • Çok fazla zararlı kimyasal kullanmayan güvenilir markaların ürünlerini kullanın.  Biraz daha para harcamanız gerekse bile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.