Saç Boyası Hasarı ve Onarımı

saç boyama

Saçınızın durumu nasıl bir fark yaratır?

Saçınız zaten zayıf, kuru ve kırılgansa, kimyasallara sık maruz bırakmak saç tellerinin yapısını değiştirerek durumu daha da kötüleştirir. O yüzden saçınıza özellikle açma işlemi yapmadan önce kuaförünüzle birlikte saçınızın mevcut durumu hakkında konuştuğunuzdan emin olun. Dikkat etmediğiniz ve düzenli bakım yapmadığınız sürece saçınızın kırılmalara ve renk solmasına daha yatkın hale geldiğini görebilirsiniz. İstediğiniz sonuç elbette bu değil.

Peroksit, saçın kurumasına ve saman benzeri bir görünüm almasına neden olan güçlü bir etkene sahiptir. Tekrarlanan boyama işlemleriyle, saçınızın yapısındaki bu değişiklikler zamanla onu zayıf ve hasara daha yatkın hale getirir. Saç boyadan ne kadar zarar görmüşse, renk tutuşu da o kadar az olur.

Saç rengini açıcı işlemler ve ürünler, saç tellerinin koruyucu katmanını soyar, bu da saç şaftını inceltip zayıflatarak hasarlara daha açık hale getirir. Açıcı işlemler ve ürünlerin sık kullanımı saçları cansız hale getirebilir ve dökülmesine neden olabilir.

Saçınız boyandıktan sonra herhangi bir saç derisi kızarıklığı, tahriş, kaşıntı, dökülme ya da kabarcık gibi durumlarla karşılaşırsanız hemen bir doktora başvurmalısınız. Semptomlarınız şiddetliyse ve iki günden fazla sürdüyse, bir dermatoloğa danışın.

Saç Boyası Hasarı Nasıl Onarılır?

kızıl saç - saç boyası hasarı

Boyayla temas etmiş saçlar için en iyi savunma, saç bakımınızı derinlemesine nemlendirici ve onarıcı ürünlerinden oluşturmanızdır.

Renk koruyucu formüller içeren ürünler, silikonlardan ve renklendiricilerden arındırılmıştır ve saçınızın en iyi haline geri dönmesi için gereken besinlerle doludur. Günlük saç kreminizi renk koruyucu profesyonel bir saç kremi ve maske ile değiştirerek, saçınızın durumundaki farkı hızla fark etmeniz mümkün. Yeni boyanmış saçların fazlasıyla neme ihtiyacı vardır, çünkü boyama işlemi doğal nem seviyelerini tüketmiştir. Saçları derin besleyici bakımlarla onardığınızda, kaybolan nemi yenilemeyi  başarabilir, saçlarınızın daha pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz.

Saçlarınızı çok kurumaktan ve kopup kırılmaktan korumak için düzenli olarak bakım yapmalı, boyama işleminden önce ve sonra derin bir bakım maskesi uygulamalısınız. Ayrıca kırılmayı önlemek için bu rutini devam ettirmeniz gerektiğini unutmayın. Kırılmaları en aza indirmek için saçlarınızı da düzenli olarak uçlardan kestirmeyi ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir