Saç boyasına alerjim olup olmadığını nasıl anlarım? Amonyaksız boya alerjiye iyi gelir mi?

Saç boyasına alerjim olup olmadığını nasıl anlarım?

Saç boyasına alerjim olup olmadığını nasıl anlarım? Amonyaksız boya alerjiye iyi gelir mi? sorusunu MD Kuaför’den Hatice Alkaya cevapladı:

Saç boyasına karşı alerjik reaksiyonlar, saçınızı ilk kez boyadığınızda nadiren görülür. Araştırmalar alerjilerin ikinci, üçüncü hatta dördüncü boyamada ortaya çıktığını gösteriyor.

Saç boyası alerjileri her yaşta erkek veya kadının başına gelebilir.

Saç boyası alerjisinin belirtileri gözlerde ve yüzde şişlik ya da kabarcıklardır. Daha ciddi alerjilerde anafilaktik reaksiyon görülebilir. Saç boyası ürünlerinin ambalajlarında uyarıların bulunması boşuna değildir. Etiketler, ürünün belirli kişilerde cilt tahrişine neden olabilecek bileşenler içerdiğini ve körlüğe neden olabileceği için ürünün kirpik ya da kaş boyamak için kullanılmaması gerektiğini belirten uyarılar içerir.

Amonyaksız boyaya gelince…

Amonyak vücudumuzda da doğal olarak üretimi gerçekleşen bir bileşendir. Karaciğer ve böbreklerimizde bulunur. Alerjisi olmayanlar için doğru oranlarda amonyak içeren saç boyalarının bir sakıncası yoktur. Saç boyasına karşı alerjiniz olup olmadığını test etmek çok kolay ve pratiktir. Boya uygulanacak kişinin kulağının arkasına kullanılacak boyadan bir miktar sürülerek 48 saat beklenmelidir. 48 saatin ardından herhangi bir semptom yoksa boyama işlemi gerçekleştirilebilir Alerji ve hassasiyetiniz varsa kuaförünüz tarafından bilgilendirilebilirsiniz.

Ayrıca, alerji sadece amonyak ile oluşan bi tepkime değildir; doğada olan pek çok şeye alerjimiz olabilir.