Saç Derisi Bakımı Neden Bu Kadar Önemli?

Hassa Baş Derisi için

Saç derinizin sağlığı, saçınızın sağlığını belirler. Baş derisinin yeterince hava almaması, saç şampuanlanırken doğru uygulama ile yıkanmaması, psikolojik nedenler, mantar, sedef, egzama gibi etkenler baş derisi problemlerine neden olan unsurlardır. Ayrıca kaşıntı, kızarıklık, tahriş, ağrı, akne, güneş hasarı ve aşırı saç dökülmesi sağlıksız bir saç derisinin işaretleridir. İşte bu noktada saç derisi bakım ürünlerine başvurmanız gerekebilir.

Saç derisindeki yumrular, kabuklar ve kızarıklık inflamasyon (iltihap) sinyalidir. Müdahale edilmezse, kalıcı hale gelebilen saç dökülmesine neden olabilir. Kafa derimiz yaklaşık 100.000 folikül (saçın  dış tabakası) içerir. Her folikülde tek bir saç teli vardır. Foliküller ayrıca saç derisinin nemli kalmasına yardımcı olan ve cildi enfeksiyondan koruyan sebum veya yağ üretir. Kafa derisi mikrobiyomunun dengesindeki bozulma kepek, seboreik dermatit (kepek ve pullu lekelere neden olan bir durum) ve atopik dermatit (egzama) ile ilişkilendirilir.

Kepek, seboreik dermatit, atopik dermatit ve sedef hastalığı gibi kafa derisi sorunları, saç kırılmalarına ve saç parlaklığının azalmasına neden olur ve bu koşullar devam ettiğinde beraberinde erken saç dökülmesini getirir. Tıbbi müdahale gerektiren durumlar haricinde doğru ürün kullanımı, evde saç derisi bakımı, saç derisinin sağlığını önemli ölçüde iyileştirir. Örneğin saç derisi yağlı gibi görünebilir ama bunun sebebi bazen yanlış ürün seçimi olabilir. Hangi ürünün ve markanın size uygun olduğuna birlikte karar verelim. Canlı destek sunan uzmanımıza danışabilirsiniz.

Saç Derisi Bakım Ürünleri

Son zamanlarda saç bakım ürünlerinin yanı sıra saç derisi bakımı hakkında da oldukça talep var. Bakımına dikkat eden kişiler arttıkça daha spesifik ürünler de geliştirilmeye başladı. Saç derisi bakım ürünleri de bu ihtiyaca yönelik olarak çıkmaya başladı. Kepek sorunları, yağlanma gibi sorunların ana temelinde saç derisinin bakımsız oluşu yattığı için markalar da bu konuda büyük araştırmalara koyulmaya başladı. Kerastase Specifique Cure Anti-Chute Saç Bakım Kürü de bu ihtiyaçtan doğan ve oldukça popüler bir hale gelmiş durumda. Oldukça hesaplı olmasıyla cebinizi de mutlu edecektir.

Saç Derisi Bakım Şampuanı

Kerastase markası özelinde gitmek gerekirse eğer saç derisi için geliştirdikleri 2 tür ürün daha mevcut. Şampuanlar konusunda ne kadar başarılı olduklarını tartışmaya gerek yok zaten, bu nedenle ilk bahsetmek istediğim ürün Kerastase Chronologiste Pre-Cleanse Regenerant. Geçtiğimiz aylarda çıkan Chronologiste serisi ile piyasaya damga vuran ve yıkıp geçiren Kerastase saç derisi bakımı ürünleri konusunda oldukça iddialı bir noktaya taşıdı çıtayı. Derinlemesine saç derisi temizliği için geliştirilmiş bu ürün, saç derinizdeki gözenekleri temizler ve canlandırıcı bir etki sağlar. Buda saçınızın da sağlıklı bir görüntü kazanmasına neden olur. Havyarlı ve Hyalüronik Asit içeriğiyle oldukça güçlü bir şampuan diyebiliriz.

Bonacure Fibre Force güçlendiri şampuanda saç diplerinizi ve derisini güçlendirmek için geliştirilmiş özel serilerden bir tanesi. Özellikle aşırı işlem görmüş ve dolayısıyla yıpranmış saçların ve saç derisinin gelişimi için bağ oluşumunu desteklediği gözlemlenmiştir. Sülfat içermeyen içeriğiyle problemli saç derisi sorununuzu çözmek için geliştirilmiş. Arındırıcı ve dengeleyici özellikleriyle yağlanma sorununu da çözmeye birebir diyebiliriz.

Bahsedeceğimiz diğer ürünler ile evde saç derisi bakımı yapmak artık sizin için bir standart haline gelecek. Evde saç derinize uygulayabileceğiniz Loreal Serioxyl Denserhair Saç Serumu sayesinde işler çok daha kolay bir hale gelecek. Loreal bu yarıştan geri kalması söz konusu değildi diyebiliriz, yıllardan beri sadece saç değil saç derisi üzerinde geliştirdikleri teknolojiler sayesinde güncel içerikleriyle evde saç derisi bakımını oldukça kolay bir hale getiriyor. Masaj yaparak uygulayacağınız bu serum sayesinde daha sağlıklı bir saç derisi elde etmek oldukça kolay oldu.

Evde saç derisi bakımı için farklı ürün gruplarından paylaşımlar yaptık. Özellikle Kerastase’ın havyarlı serisinden bahsettik, oldukça yaygın ve popüler olan Chronologiste serisinin biraz pahalı bir ürününden bahsetmek istiyoruz. Kalite bazen fiyatı yükseltebiliyor ancak bu serumu kullandıktan sonra kesinlikle pişman olmak söz konusu değil. Havyarlı içeriğiyle serumu iyice yedirerek kısa sürede alacağınız sonuçlara siz değil çevrenizdekiler şaşıracak, şüpheniz olmasın. Bu bahsettiğimiz ürünler sayesinde saç derisi bakımınızı evinizde bu pandemi sürecinde kolayca gerçekleştirebileceksiniz.

Saç Derisi ve Kepek Sorunu

Saç derisiyle birlikte ilk başta bahsettiğimiz en büyük sorun kepek olduğunu söylemiştik. Sağlıksız saç derisinin ben buradayım demesinin yansıması diyebiliriz kepekler için. Hem saç derisi bakımınızı yapabileceğiniz hemde özellikle kepek sorununa çözüm için geliştirilen bir kaç üründen bahsetmek istiyoruz. Aveda Kepek Önleyici Saç Bakım Kremide bu ürünlerin ilk başında geliyor. Amacı kepek oluşumunu önlemek olan bu krem ayrıca kepekle gelen kaşıntı sorununu da çözmek için birebir.

Bir diğer alternatifte Insight tarafından geliştirilmiş olan Anti Dandruff serisi. Kepek düşmanı olarak geliştirilmiş bu bakım losyonu bir çok kuaför tarafından bakıma gittiğinizde saçlarınızda kullanıyorlar. Kolay kullanımı ile evde de rahatça kullanabileceğiniz saç derinizi rahatlatıcı ve kepeklerden arındırıcı bir ürün.