Saç Dökülmesinin Nedenleri?

Saç Dökülmesi

Saç konusu ister kadın ister erkek olsun herkes için çok önemli bir konu. İnsanların dış görünüşüne eskisinden de fazla özen gösterdiği bu dönemde şüphesiz en dikkat çeken şeylerden biri de sağlıklı, canlı ve temiz saçlara sahip olmak.

Sağlıklı ve görünüş açısından güzel olmasına bu kadar önem verdiğimiz saçlarımız söz konusu olunca önceliğimiz elbette saç dökülme konusu oluyor. Konuşacağınız 2 kişiden 1’inin saç dökülmesinden muzdarip olduğunu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Peki saçlarımız neden bu kadar çok dökülüyor?

Bunun çeşitli sebepleri olabilir;

  • Genetik faktörler
  • Sağlıksız beslenme
  • Vitamin ve minarellerde eksiklik
  • Sağlıksız hava şartlarına maruz kalmak
  • Stres
  • Mevsimsel şartlar
  • Kullanılan şampuanın uygun olmaması vb…

Genetik Faktörler: Eğer ailenizde erken yaşta saç dökülmeleri başladıysa bu konuda hayata bir adım geriden başladığınızı söyleyebiliriz. Bu sebeple birçok insana göre genetik saç dökülmesi sıkıntısı olanlar daha dikkatli davranmalı, saçlarına hakettiği önemi vermelidir. Kullanacağınız kozmetik markaları daha çok kuaförlerin kullandığı markalardan olmalıdır. Bu konuda Aveda, Davines, Insight, Kerastase, L’Oreal professionnel, Bonacure gibi markalardan destek alabilir, saçınıza en uygun ürünü seçebilmek adına kuaförlerin uzmanlıklarından faydalanabilirsiniz.

Sağlıksız Beslenme: Beslenme konusu bedenimizle ilgili her durumda büyük söz sahibi. Sağlıksız olarak nitelendirebileceğimiz her türlü gıda bedeninizin sahip olduğu değerli vitamin ve minarellerin yerini alacağı için saç dökülmelerinde artış gözlenebilir.

Vitamin ve minerallerden eksiklik: Saç dökülmesi konusunda oldukça büyük rol oynayan etmenlerin başında vitamin ve minarel eksikliği gelir. Saç dökülmesi şikayeti ile bir dermatoloji uzmanına başvurduğunuzda sizden kan testi isteyerek B12, D Vitamini değerlerinize bakabilir. Gerekli görülen durumlarda takviye almanız önerebilir. Vücudu hem dıştan hem de içten beslemek bu anlamda çok önemlidir. Marketlerde satılan basit, ucuz ve saçınıza uygun olmayan şampuanlar seçmek yerine Aveda, Davines, Insight, Kerastase, L’Oreal professionnel, Bonacure gibi markaların hem şampuanlarından hem de saç serum ve maskelerinden fayda görebilirsiniz.

Stres: Stres kuşkusuz modern çağın getirdiği bir etki. Strese eskisinden daha çok maruz kaldığımız gerçeğini düşününce saç dökülmesi nedenleri arasında yer alması da kaçınılmaz oluyor. Yapabileceğimiz tek şey stresi yönetmeyi öğrenmek. Şüphesiz stres hayatımıza hep olacak. Saçlarım dökülüyor endişesinin sizi daha fazla strese sokmasına izin vermeyin. Güvendiğiniz uzman bir kuaförden mutlaka destek alın. Saç dökülmesi kontrol altına alınabilir bir konu unutmayın.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedenleri Neledir?

Özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarının gelmesiyle birlikte sık sık duyduğumuz bazı cümleler vardır: Saçlarım yine dökülmeye başladı; Saç dökülmesi sorunum bir türlü geçmiyor; Bahar geldi saçlarım yine dökülmeye başladı…

Mevsimler beraberinde maalesef yorgunluk, saç dökülmesi, iştahta artma veya azalma, uyku sorunları gibi konularda birtakım arızaları doğurabiliyor.  Zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, beslenmenize dikkat edemiyorsanız ve yanlış ürün kullanıyorsanız, mevsimsel saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Güç kaybeden saçlarınız size veda edecektir. Doğru zamanda, doğru hamle ve doğru ürün seçimi ile mevsimsel saç dökülmesinin önüne geçebilir veya ciddi oranda azalma yaşanmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki saç dökülmesi size yolunda gitmeyen bir şeyler var mesajı gönderiyordur. Mevsimler bu mesajların daha belirgin gözlemlendiği dönemlerdir.  Bu dönemde  hayatınızda olup bitenleri daha iyi gözlemlemenizi, Aveda, Davines, Insight, Kerastase, L’Oreal Professionnel, Bonacure gibi ürünlerden destek almanızı ve saçlarınızın değerini hiç unutmamanızı dileriz.