Saç Kalınlaştırma Yöntemleri

Herkes daha sağlıklı, daha kalın telli ve daha güçlü saçlar ister. Bunu başarmak için ürün desteği almanın yanı sıra yapabileceğiniz yöntemleri burada paylaşıyoruz. Trikologlar tarafından önerilen bu çözümlerin, saçları kalınlaştırmada için işe yaradığı bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda.

Saçlarınızı nasıl kalınlaştırabilirsiniz?

Daha Bilinçli Yiyin

Kalın ve sağlıklı saçlar için sağlıklı yağlarla dolu bir beslenme rutini şart. Bol miktarda kaliteli protein, zeytinyağı ve omega-3’ler gibi iyi yağlar tükettiğinizden emin olun. Avokado fanatikleri için iyi haber! Daha güçlü saçlar için gereken tüm temel besinleri somon, avokado, fındık, sebze ve meyve tüketerek alabilirsiniz.

Doğru Şampuan ve Saç Kremi Kullanın

Bu, artık yeterince bilinen bir gerçek, ama yine de tekrar etmekte fayda var. Farklı saç tipleri, ihtiyaçlarını bütünüyle karşılayan özel ürünleri gerektirir. İnce telli saçlara sahip olanlar, saçlarının daha kalın ve daha parlak görünmesini sağlamak için hacim kazandıran şampuan ve saç kremlerini tercih etmeli. Gür saçlara sahip olanlar ise elektriklenme önleyici, yatıştırıcı ve nemlendirici ürünlere yönelmeliler.

Saçlarınızı Aşırı Yıkamayın

Birçok kişinin yaptığı yaygın hata saçları aşırı yıkamaktır. Saçın parlak görünmesi için saç derisindeki doğal yağlarından daha iyi bir şey yok. Saçınızı düzenli olarak nazikçe tarayarak doğal yağların saça dağılmasını sağlayabilirsiniz. Kan akışını etkinleştirmek için saçınızı haftada üç kereden fazla yıkamaktan kaçının. 

Saç Derinize İyi Bakın

Saç derisi, cildi ve uzayan saçı sağlıklı tutmak için gerekli olan zengin bir bakteri ve mantar mikrobiyomuna sahiptir. Saçımızı yeterince şampuanlamamak da, saçın uzamasını olumsuz etkileyebilir. Sağlıklı bir nem ve doğal yağ dengesini korumak, tıpkı yüzünüzde olduğu gibi saç derisi için de çok önemlidir.

Saç şekillendiricilerinin aşırı kullanımı, saçı soyarak saç derisinin pH dengesinin bozulmasına neden olabiliyor. Şekillendirici ve saç telini kalınlaştıran ürünleri kullanmak, elbette saçınızın görünümünü olumlu etkiler, ancak aşırıya kaçmamaya dikkat edin.  

Isılı Aletlerin Kullanımını Kısıtlayın

Saç kurutma makineniz, saç maşanız ya da düzleştiricinizden vazgeçmenin zor olabileceğini biliyoruz. Ama, daha sağlıklı saçlar istiyorsanız,  ısılı alet kullanımını minimumda tutmanız şart. Kullanacağınız zamanlarda, öncesinde mutlaka ısıya karşı koruyucu bir sprey kullanın. 

Saçlarınızı Düzenli Olarak Tarayın 

Düzenli olarak saç taramanın, saçınızın kalınlığını etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Bunun nedeni, tarama işleminin, saçın zarar görmesini önleyen ve parlaklık kazandıran doğal yağların saça dağılmasına yardımcı olmasıdır. 

Doğru Takviyeler Alın

Bir saç takviyesiyle birlikte bir multivitamin almak saçınızda büyük bir fark yaratabilir. Saç telinin sağlıklı uzayabilmesi için belirli vitaminler, mineraller ve yağ asitleri gerekir. Bunları sağlıklı besinler tüketmenin yanı sıra dış takviye olarak da alabilirsiniz. Omega-3 yağları, kolajen kompleksi gibi içeriklere sahip takviyelerden yararlanabilirsiniz.

Saça Hacim Veren Dolgunlaştırıcı Bir Sprey Kullanın

Gerçekten saçınızı kalınlaştırana kadar, daha dolgun görünmesi için hacim verici, dolgunlaştırıcı bir doku spreyinden yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.