Saç Yağı Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

saç yağı

Saç yağı çoğu zaman bir kurtarıcıdır. Saçlarımız bir türlü yatışmadığında, istediğimiz şekli almadığında onları hizaya sokmak için çareyi saç yağlarında buluruz. Ve çoğu zaman da bizi hayam kırıklığına uğratmazlar.

Isı ve kirlilik gibi çevresel faktörlerden, sert fırçalama ve aşırı yıkama gibi yaşam tarzı alışkanlıklarından dolayı, saçlarımız günlük olarak çok fazla travma yaşar. Saçınızı düzenli olarak yağlamak saç sağlığınızı artırabilir, saçı besleyip  güçlendirir. Bununla birlikte, saçınıza düzenli olarak yağ uyguluyorsanız, saçınızın zarar görmesini önlemek için şunlara dikkat etmelisiniz:

Saç yağı uyguladıktan hemen sonra saçınızı taramaktan kaçının

Saçınızın kırılgan olduğunu ve saç derinizin yağlandıktan sonra rahatladığını biliyor muydunuz? Bu nedenle, saç dökülmesi ve kırılmasına neden olabileceğinden, yağı uyguladıktan hemen sonra saçlarınızı taramaktan kaçınmanızda fayda var. Düğümlerden kurtulmak istiyorsanız, uçlardan başlayıp yavaşça yukarı doğru ilerleyin. Bu şekilde, sadece saçınızı çözmekle kalmayacak, aynı zamanda yağı saç tellerinize ve saç derinize eşit şekilde dağıtabileceksiniz.

Yağın saçta saatlerce kalmasına izin vermeyin

Düzenli yağlama çok iyi olsa da saçınızda çok uzun süre kalmasına izin vermenin dei dezavantajı vardır. Yağı 6 ila 8 saatten fazla saçınızda tuttuğunuzda, kir toplama eğilimi gösterir ve saç derinizin doğal yağıyla karışır. Sağlıklı saçlar isterken yağlı saçlar ve aşırı kirle baş başa kalmayın.

saç yağı

Az ama Öz

Saçınıza uygulamak için elinize yağ aldıktan sonra her saç telini kaplayacak şekilde eşit olarak yayın. Daha fazla yağ, daha fazla şampuan kullanmak anlamına gelir, bu da saçınızı doğal yağlarından ve neminden arındırarak sizi mat, hasarlı ve kuru saçlarla baş başa bırakır.

Saçınızı sıkı bir topuz veya at kuyruğu ile bağlamayın

Sıkı saç modelleri, özellikle saçınızı yağladıktan sonra kesinlikle yapılmaması gerekenlerin başında geliyor. Saçlarınız yağlandığında, savunmasız bir durumdadır. Sıkı bir topuz veya at kuyruğu ile bağlamak, saça baskı uygulayıp kırılmasına, bazen de kırık uçlara neden olabilir.

Diğer saç ürünleriyle birlikte kullanmayın

Saçınızı yıkayana kadar başka herhangi bir saç ürünü kullanmayın. Ürün yağ ile karışarak saçları yapıştırır ve matlaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.