Saç Yağlanması ve Nedenleri

Saç Yağlanması ve Nedenleri

Sürekli yağlanan saçlar, birçok kadın ve erkek için bir hayal kırıklığı kaynağı olabilir.

Ancak korkmanıza gerek yok, yağlı saçların hayatınızı etkilememesi için uygulayabileceğiniz yöntemler var. Yağlı saç sorununuzun nedeni ne olursa olsun, harika görünmenizi ve kendinizi iyi hissetmenizi engellememesine yardımcı olacak çeşitli ipuçları, püf noktaları ve önerilere göz atın. 

Saç Yağlanması Neden Olur?

Saçların yağlanması çok doğal bir süreçtir ve çok fazla sebum üreten aşırı aktif yağ bezlerinin bir sonucudur. Aslında sebum saça faydalıdır, sağlıklı ve yumuşak olmasını sağlar ve kuruyup kırılmasını önler. Yani sağlıklı saç, saç derinizi nemlendirmenin ve saçınızı korumanın bir yolu olarak belirli miktarda yağ üretir. Ama saçınızın ürettiği yağ miktarı saç tipinize, hijyen alışkanlıklarınıza ve diğer yaşam tarzı faktörlerine bağlı olarak değişir. Bazen bu doğal yağ saçınızda, özellikle de kökte birikebilir. Bu, saçınıza bazı insanların kirli olduğunu düşündüğü kaygan ve yapışkan bir görünüm verir. Ama unutmamak gereklidir ki saç diplerinde biriken yağ vücudun savunma sisteminin bir parçasıdır. Yağ ter ve kirle karışarak kafa derinizi ve bazen başınızın üstünü kaplar. Bu normaldir ve çoğu zaman da kaçınılmazdır. Saç derinizi sık sık ve şampuanla iyice yıkamak yağı temizler ve saçınıza taze bir başlangıç ​​sağlar. Ancak bazı saç tipleri yağ birikmesine çok daha yatkındır. Yağ, 24 saatten daha kısa bir sürede gözle görülür bir seviyeye yükselebilir ve rahatsızlık verebilir.

Yağlı saçların yaygın nedenleri şunlardır:

  • Kalıtım sorunları
  • Sağlıksız beslenme alışkanlıkları
  • Yanlış ilaç kullanımı
  • Saç bakımı

Saç Yağlanması Nasıl Önlenir?

Saçlarınızın yağlanmasını nasıl engelleyeceğinizi bulmak için öncelikle probleminizin altında yatan nedeni bilmek çok önemlidir. Eğer probleminiz ciddiyse ve çözüm bulamıyorsanız, bir dermatolog, yağ bezi salgılarını düzenleyen ilaçları reçete edebilir. Bununla birlikte, çoğu durumlarda, yağlı saçlar için doğru ürünleri kullanarak kapsamlı bir rutin uygulamak, sorunun günlük olarak kontrol edilmesine ve yönetilmesine yardımcı olacaktır. İnce veya düz saçlı kişilerin yağ birikmesine karşı yatkın olduklarını ve bu nedenle daha çok çaba göstermeleri gerektiği unutulmamalıdır. 

Saçlarınızın yağlanmasını engellemek için öneriler şöyledir:

  • Saçınızı çok sık yıkamayın. Eğer gerçekten gerekliyse gün aşırı yıkayın.
  • Yedikleriniz de saçlarınızın yağlanmasına etki eder, o yüzden çok yağlı yemeklerden kaçının.
  • Saçlarınızı çok uzun süre havluda bekletmeyin, eğer yine de saçınızı sarmak istiyorsanız eski bir tişörtü havlu yerine kullanabilirsiniz. 
  • Saçınıza çok fazla dokunmayın çünkü temas yağlanmayı hızlandırır.
  • Saç bakımınızı belirli bir rutine oturtun ve bunu sürekli hale getirin. 

Yağlı Saçlar İçin Hangi Ürünler Önerilir? 

Yağlı saçlara sahip olanlar için özellikle önerilen bazı ürünler ve bakım rutinleri mevcuttur, bunların saçların hızlı yağlanmasını engellediği de kanıtlanmıştır. Bu ürünlerden bir tanesi aslında herkesin duşta kullandığı saç kremleri. Yağlı saçlı kişiler için saç kremleri önerilmese de aslında yapılması gereken saç diplerine sürmeden uçlara sürmek ve çok iyi bir şekilde durulamaktır. Bazen yağlanmanın en büyük sebeplerinden bir tanesi iyice durulanmamış şampuan veya saç kremidir. Kuru şampuan gibi ürünler yağlı saçlara çok iyi gelirken bazı ürünler de saçların yağlanmasını hızlandırır. Üzerinde elektriklenmeyi önleyen ya da parlaklık veren yazan şampuanlardan uzak durmak, onun yerine hacim veren şampuanlar seçmek gereklidir. Elbette çok fazla kuru şampuan kullanmak da saçları bir süre sonra yağlandırır. Saç derinizi ovmak için kullanılan ürünler de haftada birkaç kez kullanılmalıdır. Örneğin içerisinde şeker gibi ince parçacıklar olan maskeleri ıslak saç derinize uygulayıp tıpkı peeling yapıyormuş gibi ovarak masaj yapabilirsiniz. Hatta bu maskeyi evdeki malzemelerle kendiniz bile yapabilirsiniz. Haftada iki kez bu bakımı yaptıktan sonra yağlı saçlar artık sizin için sorun olmaktan çıkabilir.