Saçlara Zarar Veren Kötü Alışkanlıklar

Saçlarımız zaman içinde değişime uğrar. Bir zamanlar kalın telli ve gür olan saçlarımızın inceldiğine, kolayca kırıldığına, kuruyup sertleştiğine tanık oluruz. Bunun nedenlerini tespit etmekte de güçlük çekeriz. Çoğu zaman fark etmediğimiz ama sıkça tekrar ettiğimiz bazı alışkanlıklar, biz fark etmesek de saçımıza ciddi zarar verir.

Sıkça Bize Gelen Sorular

Dolaşıklıkları dipten uca doğru açmaya çalışmak ne kadar doğru?

Genellikle en sık yapılan hatalardan biridir. Dolaşık saçlar dipten başlayarak tarandığında, sadece düğümleri aşağı çeker ve onları daha da sıkarak çözülmesini zorlaştırır. Bu da sadece makasla kurtulabileceğiniz düğümlere yol açabilir. Üstelik saçlarınızı kırar. Dolaşıklıkları uçtan başlayarak bölümler halinde açmayı deneyin.

Dolaşmış saçları kuruyken nasıl açabilirim?

Dolaşmış saçları yıkamanın ardından saçın nemini aldıktan ya da kuru saça su püskürterek nemlendirdikten sonra açın. Mutlaka saç kremi kullanın. Kuru saçta dolaşığı açmaya çalıştığınızda saç tellerini kırılmaya ve kopmaya meyilli hale getirirsiniz. Ve eninde sonunda kırılıp kopar.

Saçı nasıl yıkamalıyız, toplayarak yıkamanın faydaları nelerdir?

Hepimiz saçlarını yıkayan kadınların olduğu saç reklamlarını görmüş, film ve diziler izlemişizdir. Saçlarını başlarının tepesinde bir araya getirerek şampuanla iyice köpürtürler. Halbuki bu yanlıştır. Saçı başınızın üstüne yığmak, saç tellerinin birbirine dolanmasına yol açar.


Her gün düzleştirici ya da maşa kullanmanın zararları var mı?

Bazı kadınlar her gün saçlarını düzleştirmek ya da kıvırmak için ısılı aletlere başvurur. Bu, saçınızın anlık olarak güzel görünmesini sağlasa da saçı kurutup ona hasar vermekten başka bir işe yaramaz. 

Eğer ısı yayan düzleştirici ya da maşa gibi aletlerden elinizi eteğinizi çekemiyorsanız, muhakkak ısıya karşı koruyucu ürün kullanmalısınız. Bu ürünler saçta ciddi bir fark yaratır ve ısının saça vereceği zararı bertaraf eder.

Sülfatsız Şampuanlar Kullanmak

Sülfatlı şampuanlar saçı temizlerken çok da kurutur. Saçınız özeni hak ediyor. Özellikle kuruluktan ve sertlikten şikayet ediyorsanız sülfatsız bir şampuan kullanarak saçınızdaki farkı kendi gözlerinizle görün.

Saçları yıkamalar arasında nemlendirmemek

Saçlarımızı yıkayıp, saç kremi uyguladıktan sonra işinizin bittiğini düşünebilirsiniz. Özellikle kıvırcık ve dalgalı saçlar yıkandığı gün çok güzel görünür ama ertesi gün nemini yitirerek kuru ve sert bir görünüm alır. Bunu önlemek için yıkamalar arasında saçı ağırlaştırmayan veya yağlı hissettirmeyen nemlendirici ve durulanmayan bir saç kremiyle destekleyebilirsiniz. (bkz: Bonacure Hyaluronic Nem Yükleme Sprey Krem

Yeterince su içmemenin saça zararları

Dönem dönem kuru ve pul pul dökülen saç derisi ile karşılaşanlar, gün içerisinde yeterince su tüketip tüketmediklerine dikkat etmeliler. İçtiğiniz su saç derisinin de nemlenmesine yardımcı olur, bu da kaşıntı ve dökülmeyi azaltır. Tüm gün yanınızda bir su şişesi taşıyın ve belli aralıklarla yudumlayın. Gece yatmadan önce mutlaka en az bir bardak su içmeye özen gösterin.

Saçı tarama sıklığının saça etkileri

Saçları çok sık tarayıp fırçalamak saç tellerinde sürtünmeye neden olur. Bu, saç kütiküllerini kaldırarak kabarma, kırılma vb. istenmeyen hasarlara neden olur.

Saçı sıcak suyla durulamak

Sıcak duşu kim sevmez? Sıcak su saç kütikülünü açık tutar, Bu noktada, nemi hapsetmek ve saçın parlak görünmesini sağlamak için kütikül kapatılmalıdır. Duşunuzu sıcak suyla yapsanız bile saçınızı mutlaka soğuk ya da ılık suyla durulayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.