Saça Zarar Veren Doğal Yağlar

Saça Zarar Veren Ev Yapımı Karışımlar

Tüm dünyada doğala ve doğallığa bir yönelim var. Bu sevindirici bir gelişme olmakla birlikte, bazen bir şeyin sırf doğal olduğu için zarar vermeyeceği yanılgısını  da beraberinde getirebiliyor. Özellikle cilt ve saç söz konusu olduğunda ev yapımı reçeteler, doğal yağlar internette en çok ilgi gören içeriklerin başında geliyor. Bütçeye daha uygun olduğu gerekçesiyle başvurulan bu yöntemler bazen yarardan çok zarar getirebiliyor.

Özellikle saçlara iyi geldiği düşüncesiyle popülerleşen doğal bazı yağlar saçınıza çok zarar verebilir.  Evde, elimizin altında bulunan bu yağları kullanmak saç köklerine zarar vererek saçı daha yağlı hale getirebilir ve dökülmeye yol açabilir.

Doğal yağlar

Saçınızdan uzak tutmanız gereken doğal yağlar

Limon yağı nedir, limon yağı saça zarar verir mi?

Saçlarının rengini açmak için limona başvuran tanıdıklarınız olmuştur. Ancak, dermatologlar meyvelerin saçlarda kullanılmasını tavsiye etmiyor. Bunun başlıca sebeplerinden biri, saç şaftının küçülmesine neden olan asit içermeleridir. Hali hazırda ince telli saçlarla mücadele ediyorsanız, limon yağından kesinlikle kaçınmalısınız. Limon yağı, saçınızın daha da ince, cansız, kuru ve kırılgan görünmesine yol açar.

Zeytinyağı saça iyi gelir mi, faydaları nelerdir?

İnce telli ya da düz saçlara sahip olanlar zeytinyağının saçlarını ağırlaştırdığını ve daha yağlı görünmelerine neden olduğunu fark edebilirler. Ayrıca zeytinyağı cilt gözeneklerini tıkayarak siyah noktalara veya akneye yol açabilir. Yani, sivilceye meyilliyseniz, bu yağdan uzak durmalısınız.

Hint yağı saça fayda sağlar mı, ne işe yarar?

Hint yağının saç uzamasına yardımcı olduğuna dair iddialar doğruluğu olmayan bir efsaneden ibarettir  Dermatologlar bu iddiaları destekleyecek fazla kanıt olmadığını öne sürüyor. Saç uzamasına yardımcı olabilse de, bu yağı saç tellerinde kullanmanın getirdiği birçok risk var. Saç keçeleşmesi de bunlardan biri. Hint yağı, saçlarınızı matlaştırır ve birbirine dolaşmasını kolaylaştırır. Pek çok insan, kuru uçları yeniden nemlendirmek, kabarma ile savaşmak için hindistan cevizi yağına yemin eder ve anında parlaklık ve ciddi parlaklık eklemek için harika bir iş çıkarır.

Hindistan Cevizi Yağı Saça Fayda Sağlar Mı?

Hindistan cevizi yağı, saç gövdesine nüfuz eden ve her bir teli tamamen kaplayarak su geçirmez hale getiren laurik asit bakımından zengindir. Bu, nemli ortamlarda elektriklenmeyi önlemede ve saçlara anında daha sağlıklı bir görünüm vermede etkilidir. Ancak saç, bir protein olan keratinden oluşur. Bu proteinin içinde güçlü, nemli ve sağlıklı saçlar için yapı taşları görevi gören amino asit demetleri bulunur. Isı hasarından veya boyadan dolayı saçınızdaki keratin bağları kırıldıysa, hindistan cevizi yağı bunu düzeltmez, aksine daha da kötüleştirebilir.

İnsanlar genellikle saçlarını nemlendirmek için saç yağları kullanır, ancak aslında yağ ve su karışmaz” diyor. “Yağ aslında bakımlerin saç miline nüfuz etmesini durdurur.”

Saçınız boyadan dolayı aşırı işlemden zarar görmüşse ya da zayıf ve kırılgansa, saç şaftına amino asitler almanız gerekir. Bu nedenle saçınızı yağla kaplamaktan kaçının. Yağ, aminoasitlerin saça nüfuz etmesini engeller. Özellikle hindistan cevizi yağı, saç şaftınızdaki her küçük deliğe sızma eğilimindedir. Hızlı bir çözüm sunuyor gibi görünür, ancak uzun vadede saçınıza yardımcı olmaz.

Doğal yağlar

En İyi Profesyonel Saç Yağları

Evde kulaktan dolma bilgilerle uygulayacağınız yağlarla saçınıza zarar vermekten kurtulmanın çok basit bir yolu var. Araştırma ve geliştirmeye milyonluk bütçeler ayıran profesyonel markaların saçlara zarar vermeden bakım yapar. Besleyen, elektriklenmeyi önleyen ve şekil vermeyi kolaylaştıran yağlarından birini tercih edin.

Davines Oi Oil Tüm Saç Tipleri için Bakım Yağı 

Roucou yağı ile zenginleştirilmiş Oi, kusursuz saçlar için çok yönlü bir iksirdir. Her saç tipinde rahatlıkla kullanılabilen, tüm saç ve baş derisi ihtiyaçlarını karşılayan yağ,  saça sıra dışı bir yumuşaklık ve parlaklık kazandırır. Etkili bir düğüm çözücüdür ve uçuşmayı engeller. Melanin üretimini harekete geçirerek UV ışınlarının yol açtığı hücre hasarını büyük oranda azaltır.

Kerastase Blond Absolu Huile Cicaextreme Saç Bakım Yağı

Sarı saçları güçlendiren bu yağ konsantresi, açma işlemi sonrası hassaslaşan saçları güçlendirir. Dış faktörlere karşı dayanıklılığını artıran ve parlaklık kazandıran hafif yapılı saç bakım yağı. %91 daha güçlü ve daha daya dayanıklı sarı saçlar için derinlemesine nemlendirir ve besler.

Kerastase Elixir Ultime L’Huile Originale Saç Bakım Yağı

Saça anında parlaklık, besleyicilik ve yumuşaklık verir. Daha uzun süre parlaklık ve elektriklenmeye karşı koruma sağlayan çok amaçlı ürün güzel kokusuyla da çok beğeniliyor. 230°’ye kadar ısı koruması sağlar. Saçlar anında canlanır ve 48 saate kadar kalıcı parlaklığa sahip olur.

Schwarzkopf Oil Ultime Argan Yağı               

Orta ve kalın telli saç türleri için formüle edilen bu %100 doğal, saflaştırılmış Argan Yağı Finishing Oil’i saça parlaklık ve yumuşaklık katar. Hafif, kendiliğinden buharlaşan formülü saçı besler ve saçı ağırlaştırmadan kıvrılma ile savaşır. Bu ürün nemli veya kuru saçta kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.