Saçlarım elektrikleniyor! Elektriklenme nasıl önlenir?

elektriklenen saçlar

Elektriklenen saç telleri tek tek ayağa kalkar veya kıvrılır, mat ve karmaşık bir doku oluşturur. Saçlar neden ve hangi durumlarda elektriklenir? Önlemek için neler yapılmalı? Elektriklenme önleyici bir bakım nasıl olmalı, hangi ürünleri kullanmalı?

Elektriklenmiş Saçların Belirtileri

  • Sert Saçlar: Saçlar kuru ve cansız görünmeye başlar.
  • Saç Dökülmesi: Saç derisindeki besin eksikliği ve doğal yağ nedeniyle aşırı saç dökülmesi meydana gelir.
  • Saç Kırılması: Saçlar zayıflar ve kırılmaya başlar.

Saçlar Neden Elektriklenir?

Saçların elektriklenmesinin en yaygın nedeni saçınızın nemi aşırı emmesine neden olan kuruluktur. Elektriklenen ve dalgalı saçlar kurumaya daha yatkındır, bu da elektriklenmeyi  artırır. Saç kuruyken, ortamdaki nemi emdiğinde kabarma ve elektriklenme olabilir. Sağlıklı saçlarda bile, yüksek nemli ortamlarda saçınız fazla nemi emdiğinde elektriklenmeye yol açabilir.

Aşırı şekillendirme (düzleştiriciler, fön, maşa kullanımı) saç kütikülüne zarar verir ve kabarmaya neden olur. Isı hasarı ve şekillendirme, elektriklenen saçların diğer soruumlusudur. Fön veya düzleştirici aletlerden kaynaklanan yüksek ısı saçın kütikülüne zarar vererek elektriklenmeye neden olabilir. Boyama, açma ve diğer kimyasal işlemler de kütiküllere zarar vererek kırılganlık ve kırılmaya neden olur, bu da elektriklenme için bir davettir

Saçınız kıvırcık, dalgalı veya kabarmaya meyilliyse, asla kuruyken taranmamalıdır. Fırçalama, kütikülü kaldırarak kabarma ve elektriklenme yaratır. Sert pamuklu bir yastık kılıfı üzerinde uyumak ya da saçı kuvvetli bir şekilde havluyla kurutmak da kütikül tabakasının elektriklenmesine yol açabilir.

elektriklenme

Saçlarınız kuru ve nemden yoksun ise:

  • Saçınızı aşırı yıkamayın. İki, hatta üç günde bir yeterlidir. Saçınız çok kuruysa şampuanı atlayın ve haftada iki kez sadece saç kremi kullanın.
  • Şampuanınızı akıllıca seçin. Saçı nemlendirmek ve elektriklenmeyi azaltmak için formüle edilmiş olan şampuanlara başvurun. Nemlendirici bileşenlerle dolu ve Kerastase elektriklenmeyi önleyici şampuan seçin.
  • Nemlendirici bir saç kremi ile saçınıza derinlemesine bakım yapın. Argan yağı gibi yağlarla formüle edilmiş yumuşatıcı bir saç kremi, saç kütikülüne derinlemesine nüfuz edebilir ve saç tellerinizi yumuşatıp güçlendirmeye yardımcı olur.
  • Bol su içmeyi unutmayın. Vücudunuz susuz kalmışsa, saçlarınız da elektriklenir.

Saçınız ısıdan veya aşırı işlemden zarar gördüyse:

  • Saçınızı boyamaya ara verin. Saç rengini açmak, boyamak ve aşırı işleme maruz bırakmak mutlak hasara yol açar. Saçınız biraz yanmış görünüyorsa, bir süre boyamaya ara verin, bunun yerine yoğun bir bakım maskesi deneyin.
  • Isılı aletlerden kaçının. Düzleştiriciler, saç kurutma makineleri ve saç maşaları saçınızın kütikülünü yakar. Isı aletlerini kullanmanız gerekiyorsa, bunları en düşük ayarda tutun. Saçınızı fönle kurutursanız, doğrudan ısıyı sınırlamak için bir difüzör kullanın. İyi bir ısı koruyucu sprey, daha yumuşak, daha parlak saçlar için nemi kilitleyerek ısı hasarına karşı bir bariyer oluşturabilir.
  • Saçınızı uçlarından düzenli olarak kestirin. Bazen ufak bir kesim, kırık ve ayrık uçları ortadan kaldırmanın tek yoludur. Ancak, tekrar kırılmaması için saçlarınızı evde uygulayabileceğiniz kırık önleyici bakım ürünleriyle desteklemelisiniz.
elektriklenme
Elektriklenme Önleyici Bakım Seçenekleri

Saç Maskeleri: Saç maskeleri, saçınızdaki nemi hapsederek kuruluk ve elektriklenmeyi azaltır.

Bitkisel Şampuan: Saç derisini kurutmaya meyilli olduğu için zararlı kimyasallar, özellikle de sülfat içeren şampuanları kullanmaktan kaçının. Bitkisel veya hafif formülasyonları deneyin.

Mikrofiber Havlu: Elektriklenm sorununu en aza indirmek için saçınızı mikrofiber bir havlu kullanarak kurutun. Ayrıca saten ya da ipek yastık kılıfı üzerinde uyumak de elektriklenmeyi engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir