Saçlarım Uzamıyor! Ne Yapabilirim?

uzun saç

“Saçlarım uzamıyor”, “Mümkün olduğunca az kesin, lütfen”, “Kesmek zorunda mıyız?..” Bunlar, kuaförlerin çok alışık olduğu cümlelerdir. Çoğu kadın saçlarının bir türlü uzamamasından şikayet eder.

Saçınızın uçları yıpranmış, kırılmış ise saç sağlıklı bir şekilde uzamakta güçlük çeker. Kırık uçlar, saçın uzama süresinden çok daha hızlı bir şekilde yukarı çıkma eğilimindedir. Yani, saçınız uzuyor olsa da aynı zamanda aynı hızla uçlarından da kopar ve bu kırılma yukarı doğru hareket eder. Sonunda pes edip kuaförünüzün saçınızı kesmesine izin verdiğinizde, kuaförün birkaç ay önce önerdiği 2 cm yerine 5-6 cm kaybetmek zorunda kalabilirsiniz.

 “Saçlarım uzamıyor,” diye üzülmeyin. Saçlarınızın daha hızlı uzaması için şunlara dikkat edin:

Saçınızı fırçalayın

Fırçanın üzerindeki kıllar saç derinizdeki kan akışını uyaracak hareket sağlayacaktır. Aynı sonucu, baş derinize masaj yaparak da sağlayabilirsiniz. 

Beslenmenize dikkat edin

Yediğiniz gıdalar vitaminler, mineraller ya da proteinden yoksunsa, saçınızın durumunu ve sağlığını etkileyebilir. Saç uzaması için yeterli protein alımı ile dengeli bir beslenme önemlidir.

uzun saç -saçlarım uzamıyor

Profesyonel saç bakım ürünleri kullanın

Eczaneden satın alınan şampuanlar ve saç kremleri genellikle çok serttir ve kötü bir birikime neden olarak sağlıksız saç derisine ve saçın kendisinde birçok soruna neden olur. Güvenilir kozmetik markalarının profesyonel saç ürünlerini kullanmaya gayret edin.

Saçlarınız için Kafein tüketin

Kafeinin enerji artışı sağlayabileceğini hepimiz biliyoruz, ancak 2014 yılında yapılan bir araştırma, saçın uzamasını teşvik edici etkileri olabileceğini de ortaya koydu.

Araştırmaya göre kafein hem erkek hem de kadınlarda moleküler ve hücresel düzeyde yeni saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabiliyor.

Esansiyal yağlar ve saç yağları kullanın

Esansiyel yağlar sadece güzel kokmakla kalmaz, aynı zamanda saçın uzamasına da destek olabilir. Bir araştırma sonucunda, kapsül formunda günlük 400 miligram kabak çekirdeği yağı dozunun erkeklerde saç büyümesinde artışa neden olduğunu buldu. Kabak çekirdeği yağı alan erkeklerde 24 hafta sonra saç sayısında yüzde 40 artış görüldü. Ayrıca, profesyonel saç bakım yağları da saçı beslediği için uzamayı hızlandırabiliyor.

uzun saç -saçlarım uzamıyor

Saçınızı boyamadan önce iki kere düşünün

Saçınızı boyadığınızda  ve kimyasallarla dokusunu değiştirdiğinizde, bu işlemler saçı strese sokup kırılmasına neden olabilir.

Isıdan kaçının

Saçınız ısıya ne kadar fazla maruz kalırsa, o kadar çok kırılma meydana gelir. Mutlaka ısı yayan düzleştirici, fön makinesi ya da maşa kullanmanız gerekiyorsa ısıya karşı koruyucu kaliteli ürünler kullanmalısınız. Isıya karşı saçı koruyan ürünler gerçekten etkilidir.

Kadınları mutsuz eden diğer bir sorun da saç çizgisi çevresinde gelişen incelme ve kırılmadır. Şakak bölgesindeki saçların daha ince olmasıdır. Bu durumda profesyonel bir kuaför salonununda keratin bakımı takviyesi alarak saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir