Saçım Neden Bu Kadar Elektriklenip Kabarıyor?

Kabarma, saç telleri farklı yönlerde ilerlediğinde ve saç kütikülü (saçın en dış tabakası) kaldırıldığında oluşur. Aslında saçınızın kütikülünü bozabilecek ve elektriklenmeye neden olabilecek pek çok şey vardır.

Aşırı yıkama saçınızın kütikülünün açık kalmasına neden olur. Bu da kabarmaya ve kuruluğa neden olarak daha da fazla elektriklenmeye yol açar. Yıkama sıklığına ek olarak su sıcaklığı da önemlidir. Ilık su kütikülü açarak kirlerin saçtan arınmasını sağlayabilirsiniz. Kütikülü kapatarak kabarmayı önlemek için soğuk su ile durulama yapmanız gerekir.

Kabarma ve elektriklenmeye karşı saç bakım ürünleri gerçekten saçınızda ciddi bir fark yaratabilir.

Kabarma ve Elektriklenmenin 6 Yaygın Nedeni

elektriklenme

Sert yıkama

Şampuanlama ve kremleme sırasında saçınızı çok fazla ovalamak saç tellerinizde daha fazla karışıklığa, hasara ve sürtünmeye neden olur. Bu da kabarmaya yol açar Islak saçınıza karşı nazik olun. Çünkü saç en çok ıslakken savunmasızdır.

Saçınız sürtünme ile karşılaştığında kabarabilir. Bu yüzden saçınızı agresif bir şekilde yıkamaktan kaçının. Başka bir sürtünme örneği genellikle saçınızı kuruturken ortaya çıkar. Saçınızı kurutmak için kullandığınız pamuklu havlu, dokusu pürüzlü ve sert olan nemli saçın kabarmasına neden olabilir. Havludan ziyade eski bir penye tişört kullanın.

Nemli Hava

Dışarıdaki hava nemli olduğunda saçlarınız sünger gibi bu nemi çeker; kütikül açılır ve saç havadan nem almaya çalışır, bu da onun elektriklenmesine neden olur.

Sert Malzemeler

Saç bakım rutininizde kullandığınız ürün ve içerik türleri, elektriklenmenize neden olan şey olabilir. Özellikle şampuanlarda sülfatlara dikkat edin. Sülfatlar köpüren temizleme ürünlerinde kullanıldığında, saçı doğal yüzey yağlarından arındırarak, pürüzlü, kuru ve kırılgan bir his bırakabilir. Sülfatlar ayrıca saç derisini doğal yağlarından tüketerek kuruluğa, tahrişe ve kabarmaya neden olabilir. Kabarma karşıtı olarak geliştirilen sülfatsız bir şampuan kullanın.

Hasar

Saç hasar gördüğünde, koruyucu kütikül tabakasının kendisi hasar görür, hatta kaybolur. Bu da saç telini açıkta bırakır ve elektriklenmeyi neredeyse kaçınılmaz hale getirir. Hasar, ısıyla şekillendirme ürünlerinin kullanımı, sürekli saç boyama, güneşe maruz kalma ve aşırı sürtünme dahil olmak üzere birçok şeyden kaynaklanabilir.

Kuru saçlara ve yıpranmış saçlara çok ihtiyaç duyulan nemi sağlayabilir. Güçlü bir nemlendirici saç maskesi kullanarak saçınızdaki hasarı onarabilirsiniz. ‌Saça zarar veren ve gelecekte elektriklenmeye neden olabilecek herhangi bir ısı şekillendirici alet kullanmadan önce ısıya karşı koruma sağlayan bir ürün kullanmayı ihmal etmeyin.

Kabarma ve Elektriklenme Karşıtı Ürünler için tıklayın veya size tavsiye ettiğimiz ürünlere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Elektriklenme Önleyici Şampuanlar (En Çok Satan 5 Ürün)

 1. Kerastase Sülfatsız Şampuan
 2. Brazilian Blowout Nemlendirici Şampuan
 3. Insight Nemlendirici Şampuan
 4. Aveda Nemlendirici Şampuan
 5. Alterna Elektriklenme Önleyici Şampuan

Elektriklenme Önleyici Saç Kremleri (En Çok Yorum Alan 5 Ürün)

 1. Kerastase Discipline Fondant Fluidealiste Saç Bakım Kremi
 2. Aveda Cherry Almond Durulanmayan Saç Bakım Kremi
 3. Kerastase Blond Absolu Cicaplasme Durulanmayan Bakım Kremi
 4. Bonacure Peptide Acil Kurtarma Kırık Uç Önleyici Krem
 5. Alterna Caviar Elektriklenme Önleyici Saç Kremi

Kabarma ve Elektriklenme Önleyen Saç Maskeleri (İstek Listelerine Göre)

 1. Brazilian Blowout Yoğun Bakım Maskesi
 2. Kerastase Aura Botanica Masque Fondamental Saç Maskesi
 3. Insight Anti Frizz Nemlendirici Saç Maskesi

Sıkça Sorulan Sorular

Elektriklenme önleyici şampuan var mıdır?

Evet, sitemizde bir çok elektriklenme önleyici şampuan bulunmaktadır. Bunlar arasında Kerastase, Brazilian Blowout, Insight ve Aveda gibi dünya markalarının önemli ürünleri yer alıyor. Herkesin saçının ihtiyacına göre ürünü seçmesini tavsiye ediyoruz. Alışveriş alanımızdaki sol kısımdan filtreleme yaparak size en ideal ürünü seçebilirsiniz.

Saçta elektriklenme neden olur?

Sert yıkama, nemli hava, sert malzemeler kullanımı ve hasar görmesi gibi bir çok nedenden dolayı elektriklenme problemi yaşanabiliyor. Yukarıdaki altı başlıkta uzun uzadıya olarak hepsini yazdık okuyup sebeplerini detaylıca öğrenebilirsiniz.

Saçlardaki elektriklenme nasıl önlenir, nasıl geçer, nasıl giderilir?

Bir önceki soruda yanıtladığımız başlıkları öncelikle çözümlemelisiniz. Saçınızı sert yıkamak yerine daha yumuşak şekilde bol köpükle yıkamaya başlamalısınız. Nemli havalarda saç maskeleriyle saçınızı korumanız gerekebilir. Sert taraklardan ve yüksek ısılı fön makinelerinden uzak durmak gerekebilir. Onun yanı sıra yukarıda bahsettiğimiz ürünlerde temel sorunları çözdükten sonra uygulamanız gerekli.

Kıvırcık saçların kabarmaması için doğal yöntemler mevcut mudur?

Zeytinyağı, yumurta sarısı, mayonez gibi doğal tabir edilen saçınızın ve kafa derinizin sağlığıyla oynamak için önerilen ürünlerdir. İnternette gördüğünüz bu tarz karışımları kesinlikle kullanmayınız. Alternatif fikirler için lütfen önce doktorunuza sonra kuaförünüze danışın. Kabarmadan kurtulmak ile başladığınız yolda saçlarınızdan olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.