Saçlarınız Hasar Gördüyse Nelere Dikkat Etmelisiniz?

sarı saç

Saçlarınız pek çok nedenden dolayı hasar görmüş olabilir. Bu yazımızda olası nedenler ve alabileceğiniz önlemlere ilişkin detayları görebilirsiniz.

Saçlarınız Boyadan Dolayı Hasar Gördüyse

İster kızıla, ister sarı ya da bakıra boyatın ister birkaç beyazı kapatmaya çalışın, saçınızı evde boyamak, rengin kendisinden daha kalıcı sonuçlara yol açabilir. Market saç boyaları, saçınızın doğal nemini kaldırarak, pürüzsüz saçları çabucak dokunulduğunda kaskatı hissettiren saçlara dönüştürebilir.

Saçınızın daha fazla hasar görmesini nasıl önlersiniz?

Uzmanlar, doğal saç renginizin üç ton açığı ya da üç ton koyusu arasında bir tercih yapmanızı ve hasarı sınırlamak için daha açık yerine daha koyu tonları seçmenizi öneriyor. Doğal olmayan renklerin bakımı daha zordur ve daha sık rötuş yapılması gerekir.

Boyama sıklığını azaltın. Rötuşlar arasındaki süreyi uzatmak da hasarı azaltmaya yardımcı olabilir. Boya işlemleri arasında mümkünse 8 ila 10 hafta veya daha uzun süre bekleyin! 

Bunu daha uygulanabilir hale getirmek için:

 • Saçınızı daha az sıklıkta yıkayın.
 • Sadece boyalı saçlar için formüle edilmiş şampuanları kullanın.
 • Şampuan ve saç kremini soğuk suyla durulayın. Sıcak su, kütikülün açılmasına vve kalkmasına neden olarak boyanın saçtan akıp gitmesine neden olabilir.
 • Bir profesyonele gidin. Salonlar pahalı olabilir, ancak renklendirme genellikle kuaförlere bırakılmalıdır. Profesyonel bir renk uzmanı, hasarı en aza indirmek için doğru ürünleri nasıl kullanacağını bilir.
 • Tek seferde saçınıza yalnızca bir işlem yaptırın. Örneğin, saçınız düzleştirmek ya da perma yapmak istiyorsanız, bunu saç boyama randevunuzdan en az iki hafta önce yapmanızı öneririz. Bu, işlemler arasında iyileşmesi için saçınıza  zaman tanır.

Mevcut hasar nasıl hafifletilir?

Renk koruyucu şampuan ve saç kremi kullanın. Bu ürünler, saç gövdesinin şişmesini ve boyanın dışarı sızmasını önlemek için uygun pH ile formüle edilmiştir. Saç renginiz daha uzun süre dayanacak, saçınız daha iyi görünecek ve daha yumuşak hale gelecektir.

hasar görmüş saç

Saçlarınız Açıcıdan Dolayı Hasar Gördüyse

Daha önce koyu renkli saçtan açık renge geçtiyseniz, muhtemelen açıcının saçınıza verebileceği hasarı çok iyi biliyorsunuz.

Açıcı, doğal saç renginizi her bir saç telinden çıkarmak için kullanılır. Bunu yapmak için saçınızı şişirerek açıcının saç telinin iç kısmına ulaşmasını sağlar. Bu noktada saçınıza pigment veren melanini çözer.

Bu işlem saçı kuru, gözenekli, kırılgan ve hassas hale getirebilir. Saç yapınızdaki kalıcı değişiklikler de saçınızın zayıflamasına ve elastikiyetini yitirmesine neden olur. 

Saçınızın daha fazla hasar görmesi nasıl önlenir?

 • Açma işlemini saçınıza mümkün olduğunca az uygulatın ya da hiç kullanmayın. Açıcı saçınıza daima zarar verir. Ne kadar az yaptırırsanız o kadar iyi.
 • Nem yükleme bakımı uygulayın. Açma işleminden önce, saçınızı nemlendirmeye özellikle dikkat edin ve birkaç hafta boyunca ısıyla şekillendirme gibi diğer zararlı alışkanlıklardan kaçının.
 • Güneş koruması kullanın. Güneşin UV ışınları saçınıza zarar verebilir. Rengi açıcıyla açılmış saçlar UV hasarına karşı özellikle hassastır.
 • Saçınızı ve saç derinizi korumak için geniş kenarlı bir şapka veya saç bandı takmayı deneyin. Saçlarınızı korumak için UV korumalı bir saç spreyi de kullanabilirsiniz.
 • Klora karşı ekstra dikkatli olun. Klor, buklelerinizi hoş olmayan bir yeşil tonuna çevirmenin yanı sıra saçınızdaki nemi alıp daha da kırılgan ve sert hale gelmesine neden olabilir.
 • Havuza girmeden önce saçınızı temiz suyla durulayın. Bu, klorun saçınızın rengini değiştirmesini ve saç tellerinizi kurutmasını önler.
 • Ayrıca havuzdan çıkar çıkmaz saçınızı iyice yıkamalısınız.

Saçınız Isı Aletleri Kullanmaktan Dolayı Hasar Gördüyse

hasar görmüş saç

Isı ile şekillendirme, saç tellerini adeta “pişirir”, dolayısıyla kabarmış kütiküllere ve gözenekli saçlara yol açabilir. Isıyı çok sık veya yüksek sıcaklıklarda kullanmak saçınızı hasara daha yatkın hale getirir.

Saçınızın daha fazla hasar görmesi nasıl önlenir?

 • Saç kurutma/fön makinesini saçınıza çok yaklaştırmadan kurutun. Fön makineleri yüksek ısıda vey akın kullanıldığında saça zarar verir. Fön makinesini saçınızdan 15 santimetre uzakta tutmak ve sürekli olarak hareket ettirmek hasarı önemli oranda azaltır. 
 • Isıya karşı koruyucu bir saç ürünü kullanın. Bu ürünler saçı korumaya ve kırık uçları önlemeye yardımcı olur.
 • Mümkünse ısıdan tamamen kaçının ve tüm işi sizin için doğal havanın yapmasına izin verin.
 • Bunu yapmak için, duştan sonra saçınızı mikrofiber bir havluya nazikçe sarın. Bu, saçı kuruması için serbest bırakmadan önce fazla suyun emilmesine yardımcı olur. Saçınızı havluyla ovalamayın çünkü bu gereksiz sürtünmeye neden olup saçınıza zarar verebilir.
 • Düzleştirici veya saç maşası ile şekillendirmeyi planlıyorsanız, öncesinde saçın fön makinesiyle değil, doğal kurumasına özen gösterin. Uzmanlar, ısı aletlerini haftada bir defadan fazla kullanmamanızı tavsiye ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.