Sağlıklı Saç Bakımı

Saç Bakımı

Günümüzde birçok birey cilt bakımına önem verirken saç bakımına gerekli özeni göstermiyor olabilir.

Oysaki gerek dış etkenlerden gerek iç etkenlerden kaynaklı zarar gören saçlarımıza ihtiyacı olan özeni göstermek gerektedir. Hava kirliliğinden tutun da rüzgârdan bile hasar gören bu naif parçamıza değerli hissettirmemiz gerekir.

Sağlıklı Saç Nasıl Olmalıdır?

Görselliğimizin bir parçası olan saçlarımızın parlak ve sağlıklı gözükmesi gerekiyor. Fakat birçok bireyin saçları mat ve yıpranmış gözüküyor. Bunun altında birçok sebep yatar. Yanlış beslenme, hormonal nedenler gibi iç etmenler olacağı gibi, deniz, güneş, kimyasallar, fazla işlem yapılması gibi dış etmenler de etkili olur.

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kimileri profesyonel yerlerde kuaförlerde saç bakımını yaptırırken herkesin bütçesi ve zamanı bunun için elverişli olmayabiliyor. Bu nedenle evde saç bakımını tercih edenler ya doğal sağlıklı yağlardan destek alırken ya da Aveda, Davines, Insight, Kerastase, Loreal Professional, Olaplex, Schwarzkopf Professional gibi profesyonel markalardan evde bakım konusunda yardım alabiliyor. Düzenli yapılan bakımların sonucunda kısa sürede gözle görülür fark yaratan saçlar elde edilebilir. Bahsettiğimiz düzen haftada 2 şeklinde rutin saç bakımı denilebilir. Aksi takdirde yıpranmış saçlardan kurtulurken ağırlaşmış, hacmini ve saç tipini kaybetmiş, sık yağlanan saçlara sahip oluruz. Özetle saç bakımını yaparken evde ya da dışarda fark etmeden aşırıya kaçmamak çok önemlidir. Yani azı karar çoğu zarar diyebiliriz.

Sağlıklı Saçlar İçin Güzellik Sırları

Cilt Bakımı

Sağlıklı saçlar elde etmek isteyen herkes öncelikli olarak cilt bakımına önem göstermelidir. Çünkü saçlarımızın evi cildimizdir. Sağlıklı bir cilt, sağlıklı saçı getirir. Bir küçük hatırlatma ekleyelim temelde sağlıklı bir cildin sırrı bol su içmekten geçer.

-Yeterli ve Dengeli Beslenme

Ne yerseniz, saçınız da onu yer diyerek başlamak istiyoruz. Özellikle protein ağırlıklı beslenmek gerekiyor çünkü saçın özü keratin adını verdiğimiz proteinden oluşur ve yeterli protein almazsak kalp ve beyin gibi hayati organlarımız varken saçlarımıza protein gitmez. Saç bakımında bir diğer önemli besin demirdir. Demir de saçın enerji kaynağı olarak bilinir. Bu yüzden beslenmemize özen göstermeli protein ve demirden ağırlıklı gıdalar tüketmeliyiz. Bu ikisinin eksikliği durumunda saç dökülmeleri yaşanabilir.

-Saç Maskesi

Haftada iki kere saçlarımıza maske yapmak saç profesyonellerin ortak tavsiyesidir. Günlük rutinde nemini kaybeden saçlar maske ile nemi geri kazanır.

-Sıcak Duş Almamak

Saçın doğal parlaklığını korumak adına çok sıcak ya da çok soğuk sudan kaçınarak ılık su ile yıkanmalıdır.

-Mevsimsel Değişiklikler

Bakım yaparken içinde bulunulan mevsim dikkate alınarak saçlarımızın ihtiyacına göre hareket etmeliyiz. Örneğin yaz mevsiminde deniz-kum-güneş üçlüsünden saçlarımız nemini ve parlaklığını kaybedebilir. Mevsime göre hareket etmek sizleri daha sağlıklı saçlara kavuşmasını sağlayabilir.

-Düzenli Saç Kestirme

Uzmanlara göre 6 haftada bir saçlar uçlarından az da olsa alınmalı böylece daha güçlü saçlarımız olacaktır.