Yağlı Saç Derisi, Nedenler ve Çözümler

yağlı saç

Yağlı saç derisi ve saçlar hem kadınları hem de erkekleri en çok rahatsız eden saç problemleri arasında. Genler, stres (yağ bezinin aşırı hızlanıp daha fazla yağ üretmesine sebep olur), kişisel hijyen eksikliği (sık yıkamamak, kirli bir yastık kılıfı ile uyumak vb.), saç derisi enfeksiyonları, hatalı beslenme gibi faktörler bu durumu daha da kötüleştirir.

Yağlı bir saç derisinin bakımı bazen biraz zahmetli olabilir. Saçınızı yıkamak, yağlı bir saç derisinden kurtulmanın en önemli adımıdır. Gözenekleriniz bezlerinizden yağ salgılar ve saç derinizi yağlı ve yağlı hale getirir. Saçınızı düzenli olarak uygun bir ürünle yıkamak, saç derinizin aşırı yağ birikmesini önleyecek ve saçınızın sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Yağlı saç derisinden kurtulmanın en bariz çözümü saçınızı her gün yıkamak olsa da, her gün saç yıkamak saçınızın sağlığı için iyi değildir. Peki ne yapmalı? Saçınızı haftada 2-3 kez durulayın. Saçınızı yıkamak için kimyasal içermeyen şampuanlar kullandığınızdan emin olun.

Şampuanı doğru kullanın

Saçınızı sadece şampuanlamak değil, nasıl şampuanladığınız da yağsız bir saç derisinin korunmasında önemli bir rol oynar. Ürünü suyla seyrelttiğinizden emin olun, köpürtün ve ardından saç derinize hafifçe masaj yapın.

Saçınızda veya saç derinizde ürün kalmaması için iyice durulayın. Saç derinize iyi gelmediği için sıcak su kullanmaktan kaçının.

yağlı saç

Saç kremi: ASLA

Saç kremi saçı daha da yağlı hale getireceği için mutlaka kaçınmanız gerekir. Ayrıca saç dökülmesini ve bakteri üremesini destekler. Ancak bu, hiç saç kremi uygulamamanız gerektiği anlamına da gelmez. Sadece saçlarınızın uçlarından başlayıp yukarı doğru uygulayın, s derisine 5 cm kala durun.

Saçlarınız için yediklerinize dikkat edin

Beslenme, saç derisinin sağlığını korumada çok önemli bir rol oynar. Yağlı bir saç derisinden şikayetçiyseniz yağlı ve kızarmış yiyeceklerden uzak durmalısınız. Doymuş yağları dengeli bir diyet, sağlıklı yağlar ve karbonhidratlarla değiştirin. Saç derinizin sağlığını desteklediği ve yağ salgısını azalttığı için Omega-3’ü beslenmenize dahil etmeye çalışın. Doğal saç takviyeleri oldukları ve saç derinizi sağlıklı tuttukları için her zaman yeşil sebze ve meyveleri tercih edin.

Isı yayan aletlerden uzak durun

Saç düzleştiricinize ve maşaya olan sevginizi anlıyoruz, ancak bunun saçınıza verdiği zararı hiç düşündünüz mü? Yağlı bir saç deriniz varsa, ısı yayan aletler en büyük düşmanınızdır. Saç derinizi yağlandırıp saçları zayıflatır ve uzun vadede saçlarınıza zarar verir. Yine de saçınızı şekillendirmek istiyorsanız, ısısız şekillendirme yöntemlerini deneyin ve saçınızı beklenmedik hasarlardan koruyun.

Kurtarıcı Elma Sirkesi

elma sirkes

Saç derinizden düzenli olarak yağ salgılanması, kafa derinizde mantar enfeksiyonunu teşvik edebilir. Enfeksiyon kontrolden çıktığında saç derinizin yağlanmasına, tahriş olmasına ve hatta kepeğe neden olabilir. Mantar enfeksiyonlarıyla savaşmanın en iyi yolu, saçınızı Elma Sirkesi ile durulamaktır.

Doğru miktarda seyreltildiğinde, saçınızı elma sirkesi ile durulamak, saç derinizdeki yağ birikimini giderip pH’ı koruyabilir ve kabarmayı azaltabilir. Tek yapmanız gereken 2-3 yemek kaşığı sirkeyi 2 su bardağı su ile karıştırıp saç derinize uygulamak. Ardından saçınızı soğuk suyla durulayın. Bunu haftada en az iki veya üç kez yapın.

Fırçalarınızı düzenli olarak temizleyin

Yağlı bir saç derisi fırçalarınızda çok fazla bakteri ve kir birikebilir. Onları temizlemezseniz, bakteriler daha da artacaktır. Saçınızı taramak için kirli fırçalar kullanmak sadece sağlıksız bir saç derisine neden olmakla kalmaz. Aynı zamanda saç derinizi daha da yağlandırır. Tüm fırçalarınızı 5 günde bir hafif bir şampuanla yıkamayı alışkanlık haline getirin. Ayrıca en iyisi fırçanızı 2 ayda bir değiştirmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.