Yıpranmış Kıvırcık Saçları Nasıl Onarabilirsiniz?

Yıpranmış Kıvırcık Saçların Onarımı

Yıpranmış, hasar görmüş kıvırcık saçları onarmak zaman alır ancak çok da zor değildir. Kıvırcık saçın diğer saç tiplerinden farklı olarak kendine özgü ihtiyaçları vardır. Bunun için de doğru ürünleri kullanmak çok önemli. Mükemmel buklelere ulaşmaya çalışırken, saçınıza sürdüğünüz ürünün onu güzel göstermekten fazlasını yaptığına emin olmalısınız.

Buklelerinizin en çok ihtiyaç duyduğu şey nemdir. Uzamalarına yardımcı olan, onları belirgin kılan ve parlaklık katan şey budur. Zararlı ve saçı kurutan maddeler içermeyen nemlendirici ürünler arayın. Ürünün sadece saçınızı nemlendirip onarmasını sağlamakla kalmayıp sert kimyasallar ve sentetikler içermediğinden emin olun.

Saçınızın daha fazla neme ihtiyacı varsa yoğun bakım ve protein ağırlıklı maskeler uygulayın, daha fazla proteine ​​ihtiyacı varsa ilerleme görene kadar haftalık olarak protein maskeleri ve bağ yapılandırıcı bakım ürünlerini kullanın.

 • Geceleri uyurken saçınızı koruyun.
 • Isı kullanmayın.
 • Fırçalardan uzak durun.

Yıpranmış kıvırcık saçları onarmak ve buklelerinizi belirginleştirmeye yardımcı olmak için evde yapabileceğiniz birkaç şey var.

1. Hasarın kaynağını ortadan kaldırın

Saçınızın eski haline dönmesini sağlamaya kararlıysanız, hasarın kaynağını tamamen ortadan kaldırmaya odaklanmalısınız. Örneğin, buklelerinizdeki ısı hasarını onarmaya çalışıyorsanız, ısıyla şekillendirme araçlarını kullanmayı bırakmanız gerekir. Aksi takdirde sadece buklelerinize daha fazla zarar verirsiniz.

2. Saçınıza nazik davranın

Bukleleriniz zarar görmüşse, zaten kırılgan bir durumdalar, bu yüzden onlara karşı nazik olun! Dolaşıklıkları  ve düğümleri çözerken acele edip saçınızı yıpratmayın. Bunu saçınız ıslakken yapmaya mutlaka dikkat edin.

3. Derinlemesine Bakım

Buklelerinizin her yıkamadan sonra yeniden şekil almasını sağlayan bir hafızaya sahip olduğunu düşünün. Hasar, saçınızın hafızasını, dolayısıyla da eski haline dönme yeteneğini bozar. Bu, boya veya düzleştirme işlemlerini bıraktıktan sonra bile devam edebilen kabarmaya ya da düz uçlara yol açabilir.

İyi bir derinlemesine saç bakım kremi, saçı onarmaya, güçlendirmeye ve hasar görünümünü en aza indirmeye çalışan besinlerle nemlendirir ve besler. Yıkama sırasında kullandığınız derinlemesine saç bakım kreminin ardından durulanmayan ve saçta kalarak gün boyu saçı nemlendirip besleyen ve onaran saç bakım kremlerini tercih edin.

3. Yağ Bakımları

Özellikle boya ya da renk açma işleminden zarar görmüş buklelerin onarılmasında yağ bakımları hayli etkilidir. Saçınızda yağ kullanmak sadece kabarmayı önlemeye ve anında parlaklık kazandırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda saçlarınızın uçlarını güçlendirir ve nemi buklelerinize hapis eder.

Ancak, yağ kullanacaksanız mutlaka profesyonel ürünleri kullanmaya özen gösterin, zira zeytinyağı, hindistan cevizi yağı doğrudan evde saçınıza uyguladığınızda faydadan çok zarar verebilir. Saça zarar veren doğal yağlar

Sağlıklı saçlar bir gecede olmaz! Onarım biraz zaman alacaktır, buna hazırlıklı olu, ancak ıvırcık saçlarda derinlemesine nem ve protein bakımlarının faydasını mutlaka görecek, saçınızdaki farkı deneyimleyeceksiniz.

Kıvırcık Saçlar İçin Önerdiğimiz Ürünler:

 • Kerastase Curl Manifesto Masque Beurre Haute Nutrition Saç Maskesi 
 • Kerastase Curl Manifesto Bain Hydration Douceur Saç Banyosu
 • Aveda Be Curly Bukleli Saçlar için Saç Nemlendirici 
 • Davines Love Kıvırcık ve Dalgalı Saçlar İçin Saç Kremi
 • Insight Anti Frizz Nemlendirici Saç Maskesi 
 • Alterna Caviar Bağ Yapılandıran Saç Kremi 
 • Olaplex No:3 ve Olaplex No:5 bağ yapılandırıcı bakım maskeleri
 • Alterna Caviar Bağ Yapılandıran 3 in 1 Serum,
 • Aveda Damage Remedy Onarım Maskesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.